Ατρόμητος – ΟΦΗ 2-3: Ματσάρα και κρητική πρωτιά

Ο ΟΦΗ πέρασε από το Περιστέρι με 3-2 και έδειξε πως είναι η καλύτερη ομάδα των πλέι άουτ.

Ατρόμητος – ΟΦΗ: Άνετοι και ωραίοι ήταν και οι δύο και κάπως έτσι στο Περιστέρι έγινε ματσάρα. Με 3-2 νίκησαν οι Κρητικοί και αγκάλιασαν την πρωτιά.

Αυτό ήταν το μόνο που διακυβευόταν στη μεταξύ τους κόντρα. Ατρόμητος και ΟΦΗ έχουν σωθεί εδώ και καιρό. Το μόνο που απέμενε ήταν το ποιος θα τερματίσει πρώτος στα πλέι άουτ. Όχι ότι αυτό δίνει κάτι έξτρα.

Οι Κρητικοί παρουσιάστηκαν καλύτεροι και πιστοποίησαν έτσι τα άλματα βελτίωσης που έχουν επί Βάλντας Νταμπράουσκας. Δεύτερη ήττα για τον Ατρόμητο, ο οποίος καλείται να πάρει σημαντικές αποφάσεις για την επόμενη ημέρα του.

Το ματς

Εξ αρχής οι δύο ομάδες μπήκαν για να παίξουν ποδόσφαιρο και έτσι από τα πρώτα λεπτά είχαμε γκολ. Στο 8′ ο Ντιουσέ πάτησε περιοχή και με σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 14′ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει ο Έντερ. Τελικά το 1-1 έγινε στο 16′. Ο Κλωναρίδης έκανε σέντρα, ο Διαμαντής πέναλτι βρίσκοντας την μπάλα με το χέρι και ο Ρομπάιγ έφερε το ματς στα ίσα εκτελώντας το.

Οι φάσεις διαδέχονταν και στη συνέχεια η μία την άλλη. Στο 26′ ο Έρλινγκμαρκ έχασε την μπάλα από τον Μεγιάδο, ο οποίος έγραψε στη συνέχεια το 1-2. Ωστόσο, δέκα λεπτά μετά ο Έντερ έκανε ωραία κάθετη, ο Κεσχρίντα γύρισε προς το πέναλτι και ο Βούρος βάζοντας το πόδι του σημείωσε αυτογκόλ.

Οι δυο ομάδες ήταν αποφασισμένες και στο δεύτερο ημίχρονο να χαρίσουν θέαμα. Στο 62′ ο Κλωναρίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μανδά και τρία λεπτά μετά ο Ντίκο με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Ο ΟΦΗ είχε μεγάλη ευκαιρία στο 74′ για να αυξήσει το προβάδισμά του, αλλά ο Γιαννιώτης είπε «όχι». Ωστόσο, άλλες σημαντικές φάσεις δεν υπήρξαν με αποτέλεσμα το διπλό να μένει έως το φινάλε.

Ατρόμητος – ΟΦΗ 2-3

Σκόρερ: 16′ Ρομπάιγ, 35′ αυτ. Βούρος – 8′ Ντιουσέ, 26′ Μεγιάδο, 65′ Ντίκο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλεθ (83΄Οικονομίδης), Καμαρά (90΄Κιάρτανσον), Έρλινγκμαρκ (72΄Φριντζόνσον), Ρομπάιγ (90΄Τζοβάρας), Κλωναρίδης, Κωτσόπουλος (72΄Τζαβίδας).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Βούρος, Μεγιάδο, Ντιουσέ (83΄Περέα), Τοράρινσον, Λάρσον (90΄Μαρινάκης), Ντίκο (76΄Μοσκέρα), Μπάκιτς (76΄Νέιρα), Φελίπε (89΄Γκρόνινγκ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – ΟΦΗ 2-3: Ματσάρα και κρητική πρωτιά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.