Ατρόμητος – Παναιτωλικός 3-2: Φανταστικός Ρομπάιγ και λυτρωτής Βέργος ξεκόλλησαν τους Περιστεριώτες από τον βυθό – Μόνιμη παραφωνία ο Ασεβέδο

Με γκολ του Βέργου και αφού στο VAR πήραν σχεδόν ένα 10λεπτο για να το μετρήσουν ο Ατρόμητος νίκησε με 3-2 τον Παναιτωλικό και τον έπιασε στη βαθμολογία.

Ατρόμητος – Παναιτωλικός: Χαμόγελα στο Περιστέρι! Στο ντεμπούτο του Σάσα Ίλιτς οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το πρώτο τους φετινό τρίποντο και μάλιστα σε παιχνίδι-τελικό.

Βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έβγαλαν αντίδραση, το γύρισαν και στο φινάλε πήραν μία πολύτιμη νίκη 3-2. Με αυτή ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και έπιασαν τους Αγρινιώτες στους έξι βαθμούς.

Μεγάλο ματς έκανε ο δις σκόρερ Ρομπάιγ. Πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στην ανατροπή. Και όταν στράβωσαν όλα, ήταν ο Βέργος εκείνος που έδωσε τη λύση. Δεν είχε γκολ έως τώρα με τη νέα του ομάδα και το κρατούσε τελικά για ένα τόσο σημαντικό ματς. Κάκιστος για ένα ακόμη παιχνίδι ο Ασεβέδο. Απορίας άξιο πώς παίζει σταθερά βασικός. Μέσα και στα δύο γκολ της ομάδας του ο Βραζιλιάνος.

Πολύ προβληματικός αμυντικά ο Παναιτωλικός, ο οποίος έχει χάσει σε τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια στη Stoiximan Super League. Είχε προβλήματα αμυντικά ο Τορεχόν, ήταν πολύ κακός ο Μπρούνο Ντουάρτεσε αντίθεση με τον Φρεντ που είχε θετική παρουσία.

Το ματς

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Παναιτωλικός. Εκείνος είχε τις πρώτες καλές στιγμές του αγώνα. Η πρώτη ήρθε στο πρώτο λεπτό, η δεύτερη και αρκετά σημαντική στο 13′ με πρωταγωνιστή τον ίδιο παίκτη, τον Ντουάρτε, ενώ η τρίτη ήταν το γκολ του. Ο Τορεχόν έβγαλε τη σέντρα, ο Ασεβέδο έχασε τη φάση και ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός σκόραρε με τον ώμο. Χρειάστηκε, μάλιστα, στο VAR για να μετρήσει το γκολ του.

Ο Ατρόμητος, που είχε στα πρώτα λεπτά μία φάση με τον αρκετά κινητικό Αγκιμπού Καμαρά, προσπάθησε κάτι να κάνει στη συνέχεια. Για κάποια λεπτά, όμως, οι παίκτες του μάλλον ήταν σοκαρισμένοι. Τελικά στο 43′ άγγιξαν την ισοφάριση. Πάλι ήταν μέσα στη φάση ο Αγκιμπού Καμαρά, ενώ ο Γιουμπιτάνα έχασε απίστευτη ευκαιρία.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ρομπάιγ έβαλε τρομερό γκολ και οι γηπεδούχοι άρχισαν να το πιστεύουν. Ανέβασαν στροφές, έγιναν και οι πρώτες αλλαγές, αλλά κάτι τους έλειπε.

Μπορεί κατά κύριο λόγο να έπαιζαν από αριστερά, αλλά όποτε έπαιρνε την μπάλα ο Ρομπάιγ, μπορούσε να κάνει τη ζημιά. Στο 72′ είχε δοκάρι και ένα λεπτό μετά σκόραρε για το 2-1 μετά την… ασίστ του Μπρούνο Ντουάρτε.

Πάνω που όλα πήγαιναν όπως τα ήθελαν οι Περιστεριώτες ήρθε το 2-2 από το πουθενά με παλικαρίσιο γκολ του Λιάβα. Ακολούθησε μία πίεση από πλευράς γηπεδούχων και στο 90’+1 ο Βέργος έκανε το 3-2 με τον Μπρούνο Ντουάρτε να τον χάνει.

Χρειάστηκαν τουλάχιστον οκτώ λεπτά για να μετρήσει το τέρμα του Έλληνα φορ. Ήταν πραγματικά απίστευτο ότι για τόση ώρα στο VAR δεν μπορούσαν να αποφασίσουν ότι καλύπτεται ο Βέργος. Έστω και έτσι ήρθε ένα «χρυσό» τρίποντο για τον Ατρόμητο.

Ατρόμητος – Παναιτωλικός 3-2

Σκόρερ: 49′ και 73′ Ρομπάιγ, 90’+9 Βέργος – 24′ Φρεντ Ντουάρτε, 82′ Λιάβας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Γκονζάλες (102’ Τσακμάκης), Κουντέ (63’ Έρλινγκμαρκ), Καμαρά, Ρομπάιγ (83’ Φριντζόνσον), Γιουμπιτάνα (46’ Βαλένσια), Αντζιέλσκι (63’ Βέργος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίλβα, Λιάβας, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Ντίας), Χουάνπι (88’ Ξενιτίδης), Πέδρο, Ντουάρτε (66’ Βοΐλης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Παναιτωλικός 3-2: Φανταστικός Ρομπάιγ και λυτρωτής Βέργος ξεκόλλησαν τους Περιστεριώτες από τον βυθό – Μόνιμη παραφωνία ο Ασεβέδο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.