Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: «Λαμπάδα» στον Τσιντώτα και στα δοκάρια του!

Βαθμό στο Περιστέρι ο ΠΑΣ με MVP τον Παναγιώτη Τσιντώτα!

ΑτρόμητοςΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έβαλαν οι Γιαννιώτες. Βαθμός μετά από καιρό για την ομάδα του Στάικου που την διατηρεί εκτός ζώνης υποβιβασμού. Δύο δοκάρια οι Περιστεριώτες!

Εν αντιθέσει  με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια του στα play out, o ΠΑΣ Γιάννινα αν και πάλι βρεθηκε πίσω στο σκορ στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο, πήρε κάτι από το παιχνίδι (1-1) το οποίο το «χρωστάει» στον Τσιντώτα και θα παραμείνει εκτός ζώνης υποβιβασμού, ανεξάρτητα πως θα εξελιχθούν οι υπόλοιπες αναμετρήσεις των πλέι άουτ. Καμαρά και Παμλίδης τα γκολ του αγώνα. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

To γκολ από τα… αποδυτήρια που βρήκε ο Ατρόμητος με τον Καμαρά (7′), άλλαξε αναγκαστικά τα πλάνα του ΠΑΣ Γιάννινα που είχε διάθεση να παίξει πιο «σφιχτά» σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια των play out και να «χτυπήσει» στη κόντρα, κάτι που φάνηκε και από τη διάταξη και από τα νέα πρόσωπα στην 11άδα (Ροσέρο, Σταματελόπουλος).

Οι Γιαννιώτες αφού ξεπερνούν την ψυχρολουσία του γρήγορου γκολ, καταφέρνουν να ισοροπήσουν και να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 27′ με το ωραίο «σκάψιμο» του Παμλίδη, από ασίστ του Τζίμα. Γκολ που ξεκινάει από  λάθος του Γκονζάλες. Ο ΠΑΣ βρίσκει δίχτυα στην μοναδική του τελική στην εστία στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να απειλούν με τον Κλωναρίδη στο 40′, με τον Τσιντώτα σε ετοιμότητα να απομακρύνει σε κόρνερ.

Ο ΜVP Tσιντώτας και τα δοκάρια του!

O Aγκιμπού Καμαρά παραμένει ένα άλυτο πρόβλημα για τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Γιάννινα και στο δεύτερο ημιχρονο με τον μέσο του Ατρομήτου να είναι μόνιμη πηγή κινδύνου. Από δικό του κερδισμένο φάουλ, ο Ατρόμητος απειλεί με τον Κουέν στο 49′, αλλά και πάλι ο Τσιντώτας διώχνει σε κόρνερ.

Eκπληκτική επέμβαση του Τσιντώτα στο 57′ όταν η μπάλα από το σώμα του Σταματελόπουλου είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα! Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ αποκρούει και το σουτ του Κωτσόπουλου λίγο αργότερα, κρατάει μόνος του το 1-1, αλλά η εικόνα της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο δείχνει οτι δεύτερο γκολ του Ατρομήτου είναι θέμα χρόνου!

Η είσοδος του Νίνη αλλάζει τα δεδομένα και την εικόνα στο ματς, αφού ο ΠΑΣ Γιάννινα κρατάει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του, παίρνουν ανάσες οι αμυντικοί του και παράλληλα βγάζει και μια πιο επιθετική… εσάνς στον αγωνιστικό χώρο.

Δύο δοκάρια στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι. Αρχικά στο 87′ από νέα λανθασμένη απομάκρυνση των ποδοσφαιριστών του ΠΑΣ και στις καθυστερήσεις στη σέντρα του Ρομπάιγ που σταμάτησε και πάλι στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσιντώτα!

Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Σκόρερ: 7′ Καμαρά – 27′ Παμλίδης

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Καμαρά, Κούεν (81′ Φριντζόνσνον), Κλωναρίδης (74′ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κωτσόπουλος (74′ Κιάρτανσον).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Τσάβος (52′ Μπακαδήμας), Πήλιος, Εραμούσπε, Μπορταγκαράι, Λιάσος, Τζίνο, Τζίμας, Ροσέρο (64′ Νίνης), Παμλίδης (80′ Μπαλάν), Σταματελόπουλος (80′ Μορέιρα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: «Λαμπάδα» στον Τσιντώτα και στα δοκάρια του!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!