Bundesliga: «Αυτοκτονία» της Ντόρτμουντ κόντρα στην Μάιντς – Πρωταθλήτρια η Μπάγερν Μονάχου!

Απίστευτη κατάληξη στην Bundesliga - Πρωταθλήτρια η Μπάγερν Μονάχου με αυτοκτονία της Ντόρτμουντ

Συναρπαστικό ήταν το φινάλε της Bundesliga, με την 34η και τελευταία αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος να καθορίζει και την πρωταθλήτρια ομάδα.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ πριν από την έναρξη της σημερινής εντός έδρας αναμέτρηση στο Signal Iduna Park κόντρα στην Μάιντς, κρατούσε την τύχη στα χέρια της, όμως το ποδόσφαιρο της επιφύλασσε ένα τεράστιο σοκ.

Το παιχνίδι για τους Βεστφαλούς στράβωσε πολύ νωρίς, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται από το 24′, μπροστά στο σκορ με 0-2, χάρη σε τέρματα του Χάνσε Όλσεν και του Ονισίβο ενώ η BVB απώλεσε να σκοράρει στο 19′ έπειτα από άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλέ.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με το δεύτερο να φέρνει την Ντόρτμουντ στην επίθεση προκειμένου να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και τον Ράφαελ Γκερέρο να μειώνει στο 69′ σε 1-2.

Τα πράγματα όμως δεν άλλαξαν για τους κιτρινόμαυρους της Γερμανίας, που αυτοκτόνησαν και παρά την ισοφάρισε σε 2-2 με γκολ του Σούλε στις καθυστερήσεις, έδωσαν το πρωτάθλημα στην Μπάγερν Μονάχου του Τόμας Τούχελ.

Από την άλλη, η Μπάγερν Μονάχου ταξίδεψε στη Κολωνία για να κάνει το καθήκον της και να επικρατήσει προκειμένου να δει τι θα γίνει και στο Ντόρτμουντ και είχε την τύχη να προηγηθεί νωρίς με 0-1 χάρη σε ένα τέρμα του Κίνγκσλει Κομάν στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, ισοφαρίζοντας στο 81′ σε 1-1 με πέναλτι του Λιούμπισιτς. To σοκ για τους Βαυαρούς πλησίαζε όμως ο Τζαμάλ Μουσιάλα έδωσε τη λύση στο 89′, γράφοντας το τελικό 1-2, χαρίζοντας το πρωτάθλημα στην Μπάγερν Μονάχου στην ισοβαθμία με 71 πόντους!