Bundesliga: Φεστιβάλ γκολ και τρίποντο για τη Ντόρτμουντ στην επιστροφή Αλέ – Η βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Bundesliga

Bundesliga: H Ντόρτμουντ ήταν η μεγάλη νικήτρια στη ματσάρα κόντρα στην Άουγκσμπουργκ (4-3), με τον Σεμπαστιάν Αλέ να επιστρέφει στη δράση μετά από 233 μέρες μετά από μάχη με τον καρκίνο.

Ο 28χρονος άσος διαγνώστηκε με όγκο στους όρχεις το περασμένο καλοκαίρι και το απόγευμα της Κυριακής (22/1) έκανε τη μεγάλη επιστροφή, έχοντας προηγουμένως στείλει ένα τρομερό μήνυμα.

Οι Βεστφαλοί βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 30′ με τον Μπέλιγχαμ, με την  Άουγκσμπουργκ να ισοφαρίζει στην πρώτη ευκαιρία της στο ματς με τον Μάγερ στο 40ο λεπτό.

Ο Σλότερμπεκ απάντησε για το 2-1 των γηπεδούχων με κεφαλιά, δύο λεπτά αργότερα, ενώ το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (2-2) διαμόρφωσε με ωραίο πλασέ ο Ντεμίροβιτς.  Ο Γκίτενς που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς έβαλε μπροστά τη Ντόρτμουντ στο 75ο λεπτό και ο Τσόλινα στο 77′ διαμόρφωσε το 3-3.

Στο 78ο λεπτό ο Ρέινα διαμόρφωσε το τελικό 4-3 στη νίκη της Ντόρτμουντ που επέστρεψε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Μπάγερ Λεβερκούζεν, πέρασε από την έδρα της Γκλάντμπαχ για 4η σερί φορά, συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία της με τον Τσάμπι Αλόνσο στο τιμόνι της.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Παρασκευή 20/1

Λειψία-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (52′ Χάλστενμπεργκ – 37’ Τσούπο-Μοτίνγκ)

Σάββατο, 21/1

Ουνιόν Βερολίνου-Χόφενχαϊμ 3-1 (73’, 87′ Ντόεκι, 90’+6′ Λιούινγκ – 43’ Μπεμπού)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Σάλκε 3-0 (22’ Λίντστρομ, 84′ Μπόρε, 90’+1′ Μπούτα)

Βόλφσμπουργκ-Φράιμπουργκ 6-0 (2’ Βίμερ, 28’, 37’ Βιντ, 56’ Γκέρχαρτ, 81′ Μπάκου, 90’+4′ πεν. Βόλντσμιντ)

Μπόχουμ-Χέρτα Βερολίνου 3-1 (22’, 57’ Χόφμαν, 44’ Σλότερμπεκ, 87′ Σερντάρ)

Στουτγκάρδη-Μάιντς 1-1 (36’ Γκιρασί – 40’ πεν. Ίνγκβαρτσεν)

Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης 7-1 (16′, 21′, Τίγκες, 31′, 54′ Σκίρι, 9′ Μάινα, 36′ Χούσεινμπασιτς, 77′ Φριντλ αυτ. – 38′ Φίλκρουγκ)

Κυριακή, 22/01

Ντόρτμουντ-Άουγκσμπουργκ 4-3 (29′ Mπέλιγχαμ, 42′ Σλότερμπεκ, 73′ Κίτενς, 77′ Ρέινα-40′ Μάιερ, 45+2′ Ρίεσον αυτ., 75′ Τσόλινα)

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 2-3 (82′ 90+4′ Στιντλ- 21′ Μπάκερ, 43′ Αντλί, 67′ Αμίρι)

Η βαθμολογία της Bundesliga

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Bundesliga: Φεστιβάλ γκολ και τρίποντο για τη Ντόρτμουντ στην επιστροφή Αλέ – Η βαθμολογία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.