ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: «Κλειδώνει» το πρωτάθλημα η Μπάγερν, «βυθίστηκε» κι άλλο η Κολωνία – Όλα τα γκολ (vids)

Με έξι αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 29η αγωνιστική της Bundesliga, σε μία ημέρα που είχε πολλά και όμορφα γκολ.

Η Μπάγερν Μονάχου πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στην Βόλφσμπουργκ στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga, πλησιάζοντας στην κατάκτηση του πρωταθλήματος καθώς μεγάλωσε τη διαφορά κατά επτά βαθμούς από τη δεύτερη Λειψία.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν με τον Μουσιάλα στο 15ο λεπτό, ενώ ο Τσούπο-Μοτίνγκ έκανε το 0-2 στο 24′. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν στο ματς και στο 35′ ο Βέγκχορστ μείωσε σε 1-2, με τον σκόρερ του πρώτου γκολ ωστόσο να στέλνει ξανά τη μπάλα στα δίχτυα τρία λεπτά αργότερα, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το μόνο που κατάφερε η Βόλφσμπουργκ ήταν να μειώνει εκ νέου με τον Φίλιπ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Εμπαμπού, Λακρουά, Μπρουκς, Οτάβιο, Γκέρχαρτ, Σλάγκερ, Μπακού (55′ Μπρέκαλο), Φίλιπ (78′ Μπιάλεκ), Βίκτορ (60′ Ρουσιγιόν), Βέχορστ

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ, Ερναντέζ (90+5′ Νιανζού), Ντέιβις, Κίμιχ, Αλάμπα, Σανέ (87′ Μαρτίνεθ), Μίλερ, Μουζιάλα (73′ Κομάν), Τσούπο Μότινγκ

Λεβερκούζεν – Κολωνία 3-0

Μεγάλη νίκη πέτυχε και η Λεβερκούζεν κόντρα στην Κολωνία με 3-0, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας με φόντο την Ευρώπη.

Ο Δημήτρης Λημνιός που αγωνίζεται με τη φανέλα των φιλοξενούμενων, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 85ο λεπτό, χωρίς να καταφέρει κάτι.

Το γρήγορο γκολ του Μπέιλι (5’, 1-0) άλλαξε εντελώς την αναμέτρηση, με τους τράγους να ανοίγονται και να είναι ευάλωτοι σε κάθε αντεπίθεση. Ο Ντιαμπί καθάρισε το ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’, 2-0), ενώ το δεύτερο γκολ του Τζαμαϊκανού, Λίον Μπέιλι διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 76ο λεπτό.

Γκλάντμπαχ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-0

Ουνιόν Βερολίνου – Στουτγκάρδη 2-1

Φράιμπουργκ – Σάλκε 4-0

Άουγκσμπουργκ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-0

Bundesliga vathmologia

Φλικ: Έριξε τη «βόμβα» – «Το καλοκαίρι θα φύγω από τη Μπάγερν Μονάχου»

Football Europe: Η «κολώνια», ο Φλικ και το κυνηγητό

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Bundesliga: «Κλειδώνει» το πρωτάθλημα η Μπάγερν, «βυθίστηκε» κι άλλο η Κολωνία – Όλα τα γκολ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.