Bundesliga: Νέα «σφαλιάρα» στη Ντόρτμουντ με τεσσάρα από τη Γκλάντμπαχ

Η επιβλητική Γκλάντμπαχ υποχρέωσε τη Ντόρτμουντ στη δεύτερη σερί ήττα της.

Σε ένα απίστευτο ματς με έξι γκολ, η Γκλάντμπαχ επικράτησε με 4-2 της Ντόρτμουντ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga στο τελευταίο ματς του πρωταθλήματος πριν τη διακοπή για το Mundial.

Οι «κιτρινόμαυροι» γνώρισαν την δεύτερη σερί τους ήττα, μετά από αυτή κόντρα στη Βόλφσμπουργκ και έχασαν… έδαφος από την κορυφή καθώς βρίσκονται στο -6 και με ένα ματς περισσότερο.

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους που χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά προκειμένου να βρουν δίχτυα. Ο Χόφμαν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ μετά από πάσα του Στιντλ.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο είχαν την απάντηση, με τον Μπράντ να φέρνει στα ίσια το ματς. Ωστόσο, η απάντηση από την άλλη πλευρά ήταν άμεση και ισχυρή, με τον Μπενσεμπαϊνί στο 26′ και τον Τουράμ στο 30′ να κάνουν το 3-1 και να φτάνουν ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη.

Το συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώθηκε με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 3-2, καθώς ο Σλότερμπεκ σκόραρε για τους φιλοξενούμενους τους οποίους… κράτησε στο ματς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με γρήγορο γκολ των γηπεδούχων, καθώς στο 46ο λεπτό ο Κονέ έκανε το 4-2 που ήταν και το τελικό σκορ.