Bundesliga: «Τριάρες» για Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ – Δείτε τη βαθμολογία

Η μέρα του... διπλού στη Bundesliga το Σάββατο (5/11) καθώς στα 4 τέσσερα από τα 5 παιχνίδια των 16:30 νίκησαν οι φιλοξενούμενοι.

Τέταρτη σερί νίκη και κορυφή για τη Μπάγερν Μονάχου, τρίτη σερί νίκη για την Ντόρτμουντ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga. Αμφότερες νίκησαν με τριάρες.

Πιο συγκεκριμένα οι Βαυαροί πέρασαν από το Βερολίνο επικρατώντας της Χέρτα με 3-2 και το εντυπωσιακό είναι ότι και τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο! Η ομάδα του Μονάχου ήταν καταιγιστική στα πρώτα 38 λεπτά σημειώνοντας και τα τρία τέρματά της, με τους Μουσιάλα (12’) και Τσούπο-Μότινγκ (37′, 38’), όμως το ματς δεν είχε τελειώσει παρά το ευρύ προβάδισμα των φιλοξενουμένων.

Κι αυτό καθώς η Χέρτα πρόλαβε να μειώσει με τους Λουκεμπάκιο (40’) και Ζέλκε (45’ πέν.) πριν την ανάπαυλα, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε σε όλο το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η 8η νίκη σε 13 ματς για τη Μπάγερν που έφτασε τους 28 βαθμούς και πέρασε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας της Bundesliga. Βεβαίως η 2η στον πίνακα με 26 βαθμούς Ουνιόν έχει ματς λιγότερο, αυτό στην έδρα της Λεβερκούζεν την Κυριακή (6/11).

Bundesliga: «Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο Ντόρτμουντ

Με τρία γκολ νίκησε και η Ντόρτμουντ, με τη διαφορά ότι η Μπορούσια δεν δέχθηκε κανένα τέρμα στην έδρα της από τη Μπόχουμ (3-0). Μάλιστα οι Βεστφαλοί «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με τον Μουκοκό να κάνει το 1-0 στο 8’, τον Ρέινα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με πέναλτι, στο 12′ και τον Μουκοκό να πετυχαίνει και δεύτερο προσωπικό γκολ στην αναμέτρηση2ο λεπτό των καθυστερήσεων του Α’ μέρους.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια των 16:30 είχαμε διπλά για Βόλφσμπουργκ, Λειψία και Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με την τελευταία να παραμένει στην 5άδα και τη Λειψία να είναι στην 6η θέση η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Conference League.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga

Παρασκευή, 04/11

Γκλάντμπαχ-Στουτγκάρδη 3-1
(4’ Χόφμαν, 25’ Τουράμ, 90’+4’ Χέρμαν – 35’ Τομάς)

Σάββατο, 05/11

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ 3-0
(8′, 45+2′, 12′ πέν. Ρέινα)

Μάιντς-Βόλφσμπουργκ 0-3
(33′ Βίμερ, 70′ Άρνολντ, 84′ Μπάκου)

Χόφενχαϊμ-Λειψία 1-3
(50′ Ρούτερ – 17′, 57′ Ενκουνκού, 69′ Όλμο)

Άουγκσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2
(1′ Μπερίσα – 13′ Ρόντε, 64′ Κνάουφ)

Χέρτα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 2-3
(40′ Λουκεμπάκιο, 45′ πέν. Ζέλκε – 12′ Μουσιάλα, 37′, 38′ Τσούπο-Μότινγκ)

Βέρντερ Βρέμης-Σάλκε 2-1
(30′ Φάλκρουγκ, 76΄ Ντουκς – 89′ Ντρέξλερ)

Bundesliga: Η βαθμολογία σε 13 αγωνιστικές

Η μέρα του... διπλού στη Bundesliga το Σάββατο, καθώς στα 4 τέσσερα από τα 5 ματς των 16:30 νίκησαν οι φιλοξενούμενοι. Κορυφή για Μπάγερν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Bundesliga: «Τριάρες» για Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ – Δείτε τη βαθμολογία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.