Buzzer beater-ΓΚΟΛΑΡΑ ο Καρέλης και προβάδισμα πρόκρισης στους 4 ο Παναιτωλικός μέσα στο Ηράκλειο!

Ο Καρέλης... χτύπησε στο τέλος του αγώνα στο Ηράκλειο χάρισε τη νίκη στον Παναιτωλικό με 2-1 επί του ΟΦΗ και μαζί προβάδισμα πρόκρισης στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας απέκτησε ο Παναιτωλικός, ο οποίος νίκησε με 2-1 τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» στο πρώτο παιχνίδι για τους «8». Ο Νίκος Καρέλης σκόραρε με εξαιρετική ενέργεια στις καθυστερήσεις για την ομάδα του Αγρινίου, ενώ το άλλο γκολ των φιλοξενουμενων είχε πετύχει ο Ζοάο Πέδρο στο 19′. Για τους Κρητικούς είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μπάκιτς στο 47′.

Ο Παναιτωλικός βρήκε γκολ στην πρώτη ουσιαστικά καλή ευκαιρία του στον αγώνα όταν στο 19’ ο Φρεντ Ντουάρτε έκανε κούρσα αρκετών μέτρων από τα δεξιά για να σπάσει την μπάλα την κατάλληλη στιγμή προς τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Αγρινίου.

Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν και το 0-2 όταν ο Μαυρίας έδωσε στον Ντουάρτε, εκείνος έκανε το ψαλιδάκι, με την μπάλα να φτάνει στον Πέδρο όμως ο Σωτηρίου πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.

Ο ΟΦΗ μπήκε σαφώς πιο δυνατά στις αρχές του Β ‘μέρους και κατάφερε να ισοφαρίσει. Από τα αριστερά ο Μοσκέρα μοίρασε στον Θοράρινσον, ο οποίος έκανε ωραίο γύρισμα κι ο Μπάκιτς με διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-1 στο 47’.

Στο 61’ ο τερματοφύλακας Σωτηρίου έκανε λάθος  Ζοάο Πέδρο, όμως ο τελευταίος έκανε κακό τελείωμα πλασάροντας πολύ άουτ!  Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φ. Ντουάρτε είχε άλλη μία καλή ευκαιρία, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε απειλεί και στο 74’ είχε μία καλή εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια που πέρασε λίγο άουτ απ’ το αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου, ενώ ένα λεπτό μετά (75’) το σουτ του Μπακάκη έφυγε λίγο άουτ.

Εν τέλει η ομάδα του Πετράκη όχι μόνο άντεξε στις προσπάθειες των γηπεδούχων για ολική ανατροπή, ειδικά στα τελευταία δέκα λεπτά, αλλά επιπλέον βρήκε και δεύτερο γκολ Συγκεκριμένα με τον Καρέλη στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων! Ο Ντουάρτε πήρε την μπάλα διήνυσε το… μισό γήπεδο, πριν τη μοιράσει αριστερά στον Έλληνα φορ. Εν συνεχεία ο τελευταίος «άδειασε» τον προσωπικό του αντίπαλο και με ένα υπέροχο πλασέ έκανε το 2-1 για τους Αγρινιώτες, δίνοντάς τους πολύ ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στους «4».

• Σκόρερ: 47′ Μπάκιτς – 19′ Ζοάο Πέδρο, 90+4′ Καρέλης
  • Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)
  • Κίτρινες: 86’ Τοράλ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Σωτηρίου, Βούρος (59’ λ.τρ. Λάρσον), Λαμπρόπουλος, Μπρέσαν, Θοράρινσον, Μεγιάδο (46’ Γκλάζερ), Γκαγιέγος, Αποστολάκης (46’ Τοράλ), Μοσκέρα (72’ Μπακού), Μπάκιτς, Ντίκο (46’ Λουίζ Φελίπε).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Στάγιτς, Μαυρίας, Φρ. Ντουάρτε, Τσιγγάρας (69’ Μπακάκης), Μπουζούκης (42’ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (69’ Τορεχόν), Ντίας (69’ Σενγκέλια), Ζοάο Πέντρο (77’ Καρέλης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Buzzer beater-ΓΚΟΛΑΡΑ ο Καρέλης και προβάδισμα πρόκρισης στους 4 ο Παναιτωλικός μέσα στο Ηράκλειο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.