Χάαλαντ: Πέρασε Κόουλ και Σίρερ – Ποιο είναι το επόμενο ρεκόρ που κυνηγάει

Διαβάστε ποιο είναι το επόμενο, ρεαλιστικό, ρεκόρ που κυνηγά ο Έρλινγκ Χάαλαντ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ δεν έχει κλείσει ούτε τα 23, όμως, κατάφερε να γίνει πρώτος σκόρερ σε μία σεζόν στην Premier League, φτάνοντας ήδη τα 35 γκολ με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι!

Στο 70ό λεπτό της αναμέτρησης με τη Γουέστ Χαμ για την 28η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος, ο Νορβηγός διαμόρφωσε το 2-0.

Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στους Άντι Κόουλ (1993-94, Νιούκαστλ) και Άλαν Σίρερ (1994-95, Μπλάκμπερν) με 34 γκολ.

Μάλιστα, η κορυφαία κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου είχε τότε 22 ομάδες και 42 αγωνιστικές.

Από τη σεζόν 1995-96 οι συμμετέχοντες έγιναν 20 και τα παιχνίδια 38, αλλά ο Χάαλαντ χρειάστηκε μόλις 31 συμμετοχές για να κάνει αυτό το ρεκόρ.

Μιλώντας στο Sky Sports μετά το ματς με τη Γουέστ Χαμ, ο Νορβηγός είπε: «Η πρώτη μου σκέψη μετά την ανάκτηση της μπάλας στο κέντρο του γηπέδου ήταν να τρέξω προς το τέρμα. Ο Τζακ (σ.σ. Γκρίλις) μου είπε πριν από το παιχνίδι ότι ήθελε να κάνει την ασίστ στο γκολ-ρεκόρ και ήξερα ότι θα το κάνει. Είδα τον τερματοφύλακα να βγαίνει, αλλά ήταν μια τέλεια ασίστ. Είναι μια ξεχωριστή βραδιά και μια ιδιαίτερη στιγμή, ναι. Είμαι πολύ χαρούμενος και πολύ υπερήφανος. Δεν ξέρω τι άλλο να πω».

Πλέον, ο Χάαλαντ κυνηγά το ρεκόρ του Ρον Ντέιβις που αφορά την περίοδο πριν από την ίδρυση της Premier League.

Ο αείμνηστος Ουαλός είχε σκοράρει 37 γκολ με τη φανέλα της Σαουθάμπτον τη σεζόν 1966-67.

Το απόλυτο ρεκόρ όλων των εποχών στην κορυφαία κατηγορία, οποιασδήποτε εποχής, ανήκει στον Ντίξι Ντιν.

Ο θρύλος της Έβερτον είχε σκοράρει 60 φορές σε 42 αγωνιστικές την περίοδο 1926-27, όταν βέβαια το ποδόσφαιρο παιζόταν με πέντε προωθημένους, τρεις μέσους και… δύο αμυντικούς.

Δείτε στο 01:12 το ιστορικό γκολ του Χάαλαντ:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χάαλαντ: Πέρασε Κόουλ και Σίρερ – Ποιο είναι το επόμενο ρεκόρ που κυνηγάει», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.