Champions League: Άλμα τελικού για την Ίντερ

Η Ίντερ νίκησε με 2-0 τη Μίλαν στον πρώτο ημιτελικό του Champions League και πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Αν μετά το τέλος του πρώτου ημιτελικού του Champions League ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι όλα έμειναν ανοιχτά για τη ρεβάνς, για τον δεύτερο δύσκολα ισχυρίζεσαι το ίδιο.

Η Ίντερ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Μίλαν. Νίκησε παίζοντας τυπικά εκτός έδρας με 2-0 και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό του ζευγαριού.

Έχοντας σε λίγες μέρες τον κόσμο στο πλευρό της καλείται να υπερασπιστεί αυτό το σκορ και να εξασφαλίσει έτσι ένα εισιτήριο στον τελικό. Αξίζει να σημειωθεί πως το σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο, όπως επίσης και ότι οι «νερατζούρι» νίκησαν φέτος για τρίτη φορά τη συμπολίτισσά τους. Μόλις άλλες δύο φορές έχει γίνει αυτό, τις σεζόν 1973/74 (τέσσερις φορές) και 1994/95.

Η Ίντερ μπήκε δυνατά και στο 8′ άνοιξε το σκορ με τον Τζέκο. Τραγικός ο τρόπος με τον οποίο τον μάρκαρε στη φάση ο Καλάμπρια. Τρία λεπτά μετά ο Μχιταριάν έκανε και το 0-2, ενώ αργότερα δόθηκε και πέναλτι στον Λαουτάρο Μαρτίνες, το οποίο πήρε πίσω ο ρέφερι κάνοντας χρήση του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν είχε σφυγμό. Προσπάθησε με τους Ντίαθ και Μεσίας να μειώσει, ενώ στο 63′ από τα όρια της περιοχής είχε δοκάρι ο Τονάλι. Στα επόμενα λεπτά παρόλο που έψαξαν το γκολ οι γηπεδούχοι, δεν είχαν φάσεις και έτσι το 0-2 έμεινε έως το τέλος.

Τα αποτελέσματα των πρώτων ημιτελικών του Champions League

Τρίτη (9/5)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (36′ Βινίσιους – 67′ Ντε Μπρόινε)

Τετάρτη (10/5)

Μίλαν – Ίντερ 0-2 (8′ Τζέκο, 11′ Μχιταριάν)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: Άλμα τελικού για την Ίντερ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.