Champions League: Διέλυσε τη Ρεάλ και τελικό η Μάντσεστερ Σίτι (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 4-0 της Ρεάλ Μαδρίτης και θα συναντήσει στον τελικό του Champions League την Ίντερ.

Μήπως είναι η σειρά της φέτος; Η Μάντσεστερ Σίτι πέταξε εκτός Champions League τη Ρεάλ Μαδρίτης και έκλεισε εισιτήρια για Κωνσταντινούπολη.

Νικώντας με 4-0 στο «Έτιχαντ» η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πέρασε στον τελικό της διοργάνωσης. Εκεί θα βρει απέναντί της την Ίντερ και θα είναι το απόλυτο φαβορί για να το πάρει για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι ήταν εκπληκτική. Διέλυσε τους πρωταθλητές Ευρώπης. Μετά το πρώτο 45λεπτο η στατιστική έγραφε 72-28% κατοχή μπάλας και 13-1 (!) σουτ υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν δώσει 351 πάσες όταν οι αντίπαλοι είχαν αλλάξει 137. Το κοντέρ έγραφε ήδη 2-0.

Το πρώτο γκολ μπήκε με ωραίο σουτ εντός περιοχής του Μπερνάρντο Σίλβα κι ενώ είχε ήδη χάσει ευκαιρίες η πρωταθλήτρια Αγγλίας. Το δεύτερο σημειώθηκε ξανά από τον ίδιο παίκτη με κεφαλιά κι ενώ ενδιάμεσα ο Κρόος είχε δοκάρι με τρομερό σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό να αντιδράσει κάπως η Ρεάλ Μαδρίτης. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, κυκλοφόρησε την μπάλα για κάποια λεπτά, αλλά έως εκεί. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις και στο 76′ έγινε το 3-0 με αυτογκόλ του Μιλιτάο. Του παίκτη που έβαλε βασικό αντί του Ρούντιγκερ ο Κάρλο Αντσελότι σοκάροντας τους πάντες.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Μάντσεστερ Σίτι έκανε αυτό που ήξερε καλύτερα από τον καθένα. Κράτησε την μπάλα. Οι παίκτες της άλλαζαν πάσες παγώνοντας τον ρυθμό και στις καθυστερήσεις έκαναν το 4-0 με τον Άλβαρες. Στον τελικό του Champions League της 10ης Ιουνίου, λοιπόν οι «πολίτες».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: Διέλυσε τη Ρεάλ και τελικό η Μάντσεστερ Σίτι (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.