CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Καθάρισε ο Μοράτα για τη Γιουβέντους, «έκλεψε» τη νίκη στο 93′ η Μπριζ στη Ρωσία (vids)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Champions League οι Γιουβέντους και Κλαμπ Μπριζ, όπου αμφότερες επικράτησαν εκτός έδρας των Ντιναμό Κιέβου και Ζενίτ αντίστοιχα. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλβάρο Μοράτα, που πέτυχε… χτύπησε δύο φορές την αντίπαλη εστία, η Γιουβέντους πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς στη διοργάνωση επικρατώντας με 0-2...

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Champions League οι Γιουβέντους και Κλαμπ Μπριζ, όπου αμφότερες επικράτησαν εκτός έδρας των Ντιναμό Κιέβου και Ζενίτ αντίστοιχα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλβάρο Μοράτα, που πέτυχε… χτύπησε δύο φορές την αντίπαλη εστία, η Γιουβέντους πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς στη διοργάνωση επικρατώντας με 0-2 της Ντιναμό Κιέβου.

Μπορεί ο Κριστιάνο Ρονάλντο να έλειπε, όμως οι Ιταλοί δεν πτοήθηκαν, βρήκαν τις λύσεις αν και δυσκολεύτηκαν αφού και ο τερματοφύλακας Γιόργι Μπουστσάν ήταν σε πολύ καλή μέρα.

Οι Ουκρανοί άντεξαν για ένα ημίχρονο, αφού με τη σέντρα του δεύτερου μέρους, ο Μοράτα άνοιξε το σκορ, παίρνοντας το… ριμπάουντ από τον Μπουστσάν που απέκρουσε σουτ του Κουλουσέφσκι. Στο 84ο λεπτό ο Κουαδράδο βρήκε με πολύ ωραία σέντρα τον Ισπανό στράικερ που δεν άφησε περιθώρια κάνοντας το 0-2 και «κλειδώνοντας» την υπόθεση νίκη.

Ντινάμο Κιέβου (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Μπούστσαν – Κεντζιόρα, Ζάμπαρνι, Μικολένκο, Καραβάεφ (71′ Βέρμπιτς) – Μπουγιάλσκι (89′ Χάρμας), Σίντορτσουκ, Σαπαρένκο – Τσιγκάνκοφ (71′ Ποπόφ), Σουπριάχα, Ντε Πένα (60′ Ζέρσον Ροντρίγκες).

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Στσέσνι – Ντανίλο, Μπονούτσι, Κιελίνι (18′ λ. τρ. Ντεμιράλ) – Κιέζα, Μπετανκούρ (80′ Αρτούρ), Ραμπιό, Κουαδράδο – Ράμσεϊ (80′ Μπερναρντέσκι) – Κολουσέφσκι (55′ Ντιμπάλα), Μοράτα.

Ζενίτ – Κλαμπ Μπριζ 1-2

Σπουδαία νίκη την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή πήρε η Μπριζ μέσα στη Ρωσία κόντρα στη Ζενίτ.

Σε μία φάση… διαρκείας και για γερά νεύρα, ο Ντενίς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης. Η απάντηση ήρθε δέκα περίπου λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 74′, όταν ο Ντέγιαν Λόβρεν έπιασε ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να σταματάει αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια να βρίσκει στην πλάτη του πορτιέρο, Χόρβατ, καταλήγοντας στα δίχτυα.

Οι Βέλγοι δεν είχαν πει την τελευταία του λέξη, κάτι που έκαναν λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα, με τον Ντε Κετέλερε να πλασάρει μετά από ασίστ του Φόρμερ, «κλέβοντας» έτσι τους τρεις βαθμούς της νίκης στο 93ο λεπτό.

Ζενίτ (Σεργκέι Σέμακ): Κερζακόβ, Καραβάεβ, Λόβρεν, Ρακίτσκι, Κρούγκοβοϊ, Μπάριος, Οζντοέβ (84′ Ερόκιν), Κουζιαέβ (72′ Γουεντέλ), Ντριούσι (72′ Μόστοβοϊ), Αζμούν, Τζιούμπα

Κλαμπ Μπριζ (Φιλίπ Κλεμάν): Χόρβατ, Σόμπολ, Μέχελε, Ρίκα, Μάτα, Ριτς, Φόρμερ, Βάνακεν, Ντε Κετέλερε, Ντιατά (77′ Λανγκ), Ντένις (82′ Μπάτζι)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: Καθάρισε ο Μοράτα για τη Γιουβέντους, «έκλεψε» τη νίκη στο 93′ η Μπριζ στη Ρωσία (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.