Champions League: Ρεάλ πέντε αστέρων στο «Άνφιλντ» – Μισή πρόκριση για τη Νάπολι (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έστησε ένα ασύλληπτο πάρτι στο «Άνφιλντ» κόντρα στη Λίβερπουλ, επικρατώντας με 5-2, τη στιγμή που η Νάπολι βρίσκεται και αυτή με το 1,5 πόδι στα προημιτελικά μετά το 2-0 επί της Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη.

Με δύο σπουδαία παιχνίδια συνεχίστηκε το βράδυ της Τρίτης (21/2) η φάση των «16» του Champions League.

Τα βλέμματα επικεντρώθηκαν στο ματς-επανάληψη του περσινού τελικού, ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Ρεάλ, με τους Μαδριλένους να στέλνουν ένα ηχηρό μήνυμα ενόψει της συνέχειας.

Παρόλα αυτά το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, μιας και στο 4ο λεπτό ο Ντάρβιν Νούνιες άνοιξε το σκορ με φανταστικό τακουνάκι στην κίνηση, δίνοντας από πολύ νωρίς το προβάδισμα.

Μάλιστα, αυτό ήταν το γρηγορότερο γκολ που έχει σημειωθεί ποτέ για το Champions League στο «Άνφιλντ». Δέκα λεπτά αργότερα, ο Τιμπό Κουρτουά υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος, καθώς μετά από γύρισμα του Καμαβινγκά, έχασε το κοντρόλ, με τον Σαλάχ να του κλέβει την μπάλα και να σκοράρει εύκολα από κοντά.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Αιγύπτιος Άσος έφτασε τα 44 γκολ στο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, ισοφαρίζοντας τον Ντιντιέ Ντρογκμπά ως ο Αφρικανός με το καλύτερο ρεκόρ.

Από ‘κει και πέρα, αυτό που ακολούθησε ίσως να μην το φανταζόταν και ο πιο αισιόδοξος φίλος των πρωταθλητών Ευρώπης. Αρχικά, η απάντηση δεν άργησε να έρθει, αφού στο 21’ ο Βινίσιους πλάσαρε ιδανικά τον Άλισον, ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς.

Στο 36ο λεπτό, ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας… απάντησε στην γκάφα του Βέλγου συναδέλφου του, καθώς με δικό του ολέθριο λάθος, επέτρεψε στον Βινίσιους να του κλέψει την μπάλα και την στείλει στα δίχτυα, για το 2-2!

Η επική ανατροπή του σκηνικού συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου μέσα στα 22 πρώτα λεπτά ο δείκτης του σκορ είχε πάει στο 2-5!  Στο 47′ ο αμαρκάριστος Μιλιτάο έγραψε με κεφαλιά το 2-3, πριν… αναλάβει δράση ο Καρίμ Μπενζεμά, με γκολ στο 55′ και στο 67′.

Έτσι, η «βασίλισσα» έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα που πετυχαίνει πέντε γκολ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση κόντρα στους «Κόκκινους», μετά τον Άγιαξ το 1966 (5-1), με τη ρεβάνς του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» να αποκτά ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Την ίδια ώρα, στη Φρανκφούρτη η Νάπολι έθετε τις δικές της ισχυρές βάσεις πρόκρισης στα προημιτελικά του θεσμού απέναντι στην Άιντραχτ.

Όσα δεν είδαμε στα πρώτα 35 λεπτά της αναμέτρησης της Deutsche Bank Park, τα είδαμε στα τελευταία δέκα του πρώτου μέρους. Έπειτα από ένα καταιγιστικό πεντάλεπτο με δοκάρι, χαμένο πέναλτι και ακυρωμένο γκολ, ο Όσιμεν άνοιξε το σκορ στο 40′ για τους «Παρτενοπέι» έπειτα από σέντρα πάρε-βάλε του Λοσάνο.

Το έργο των «αετών» έγινε ακόμα δυσκολότερο, καθώς στο 58′ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κόλο Μουανί.

Εν τέλει, η ομάδα του Σπαλέτι κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ, με το άψογο πλασέ του Ντι Λορέντζο στο 65′.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: Ρεάλ πέντε αστέρων στο «Άνφιλντ» – Μισή πρόκριση για τη Νάπολι (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.