Champions League: Σόου Εμπαπέ και Χάαλαντ, clean sheet ο Βλαχοδήμος – Όλα τα highlights

Νικήτρια η Παρί Σεν Ζερμέν στο μεγάλο ματς της πρώτης ημέρας του Champions League απέναντι στη Γιουβέντους. Διπλά για Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι, στραπάτσο η Τσέλσι.

Το Champions League ξεκίνησε και ξεκίνησε θεαματικά. Δεν θα μπορούσαν να λείπουν ο ασταμάτητος Χάαλαντ και ο τρομερός Εμπαπέ.

Στο παιχνίδι της βραδιάς η Παρί Σεν Ζερμέν έκαμψε την αντίσταση της Γιουβέντους. Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό. Σε αυτό ο Εμπαπέ έβαλε δύο γκολ και κλείδωσε το τρίποντο. Θα μπορούσε να έχει και μία ασίστ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, εάν έδινε την μπάλα στον Νεϊμάρ. Προτίμησε να σουτάρει και αστόχησε. Λίγο έλειψε να κοστίσει αυτό, αφού στο 53′ ο ΜακΚένι μείωσε.

Είχε φάσεις η Γιουβέντους για να ισοφαρίσει, όπως είχε και στο πρώτο ημίχρονο κάποιες. Θα μπορούσε, όμως, να έχει γίνει και το 3-1. Τελικά το 2-1 έμεινε έως το φινάλε με τους Παριζιάνους να ξεκινούν με το δεξί στη διοργάνωση.

Για τον ίδιο όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης η Μπενφίκα έκανε το καθήκον της απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα. Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος κράτησε απαραβίαστη την εστία του πραγματοποιώντας και μία σημαντική επέμβαση στο 0-0. Γκολάρα στο 54′ έβαλε ο Γκριμάλντο, είχε προηγηθεί πέντε λεπτά νωρίτερα το τέρμα του Ράφα Σίλβα.

Ένας ακόμη Έλληνας ήταν βασικός σε ματς Champions League. Ο λόγος για τον Γιώργο Γιακουμάκη στο Σέλτικ – Ρεάλ Μαδρίτης. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πέρασαν εύκολα από τη Γλασκώβη έστω και εάν τραυματίστηκε ο Μπενζεμά στο πρώτο ημίχρονο. Τον αντικατέστησε ο Αζάρ και διαμόρφωσε μάλιστα το τελικό 0-3. Είχαν προηγηθεί τα γκολ των Βινίσιους και Μόντριτς.

Για τον ίδιο όμιλο η Σαχτάρ Ντόνετσκ πέτυχε μία άκρως εντυπωσιακή νίκη. Υπέταξε με 4-1 μέσα στη Γερμανία τη Λειψία. Δύο γκολ σημείωσε ο πρωταγωνιστής του αγώνα Σβεντ.

Τη μεγαλύτερη έκπληξη, πάντως, έκανε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Νίκησε 1-0 την Τσέλσι με τον Όρσιτς στο 13′ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να πλασάρει ωραία. Είχαν δοκάρι και οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο. Συνολικά στάθηκαν πολύ καλά οι Κροάτες και προβλημάτισαν ιδιαίτερα οι Λονδρέζοι.

Πρώτη είναι η Ντιναμό, αφού στο άλλο ματς δεν υπήρξε νικητής. Ζάλτσμπουργκ και Μίλαν έμειναν στο 1-1 με τα γκολ των Οκαφόρ και Σαλεμάκερς. Είχε δοκάρι στο φινάλε ο Λεάο για να δώσει το τρίποντο στους φιλοξενούμενους.

Τέλος, καμία αντίσταση δεν έφερε η πολύ κακή φέτος Σεβίλλη στη Μάντσεστερ Σίτι. Με 4-0 πέρασαν από την Ανδαλουσία οι «πολίτες» έχοντας τον Χάαλαντ να βάζει ξανά γκολ και μάλιστα δύο. Εξαιρετικός και σκόρερ ο Φόντεν. Εύκολα και η Ντόρτμουντ με 3-0 την Κοπεγχάγη του Ζέκα.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Τρίτη (6/9)

5ος Όμιλος

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Τσέλσι 1-0 (13′ Όρσιτς)

Ζάλτσμπουργκ – Μίλαν 1-1 (28′ Οκαφόρ – 40′ Σαλεμάκερς)

6ος Όμιλος

Σέλτικ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-3 (56′ Βινίσιους, 60′ Μόντριτς, 77′ Αζάρ)

Λειψία – Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-4 (57′ Σίμακαν – 16 και 58′ Σβεντ, 76′ Μούντρικ, 85′ Τραορέ)