Champions League: Στα προημιτελικά οι Μάντσεστερ Σίτι και Ίντερ

Δείτε πώς διαμορφώνεται η προημιτελική φάση του Champions League

Champions League: Μάντσεστερ Σίτι και Ίντερ προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης, επομένως απομένουν δύο κενές θέσεις.

Ο διαστημικός Έρλινγκ Χάλαντ σταμάτησε στα πέντε γκολ κόντρα στην Λειψία, συμβάλλοντας τα μέγιστα για το εκκωφαντικό 7-0 στην Αγγλία.

Οι «πολίτες» ισοφάρισαν την πιο ευρεία νίκη της ιστορίας τους στο Champions League, αφού με το ίδιο σκορ είχαν διαλύσει τον Μάρτιο του 2019 τη Σάλκε στο Μάντσεστερ.

Η Ίντερ προκρίθηκε, με τη σειρά της, στα προημιτελικά του Champions League ύστερα από το 0-0 του Οπόρτο, σε συνδυασμό με το 1-0 επί της Πόρτο στο πρώτο ματς.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν την παράταση στις καθυστερήσεις, όταν έχασαν τριπλή ευκαιρία, όμως τελικά σκορ δεν υπήρξε.

Η ιταλική ομάδα έφτασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης για πρώτη φορά από το 2011.

Μάντσεστερ Σίτι και Ίντερ ακολούθησαν το δρόμο που είχαν πάρει από την προηγούμενη εβδομάδα Μπενφίκα, Τσέλσι, Μπάγερν και Μίλαν.

Την Τετάρτη θα διεξαχθεί η τελευταία πράξη της φάσης των «16».

Η Ρεάλ υποδέχεται τη Λίβερπουλ στη ρεβάνς του εκκωφαντικού 5-2 στο «Άνφιλντ» και η Νάπολι φιλοξενεί την Άιντραχτ, ύστερα από το 2-0 της Φρανκφούρτης.

Την Παρασκευή 17 Μαρτίου θα διεξαχθεί η κλήρωση για τα προημιτελικά, τα ημιτελικά και τον τύποις γηπεδούχο του τελικού της Κωνσταντινούπολης.