Champions League: Τρελαίνει την Ευρώπη ο Χάαλαντ, «κέρβερος» Βλαχοδήμος κράτησε την Μπενφίκα – Όλα τα γκολ

Δείτε όλα τα γκολ της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League στους αγώνες που διεξήχθησαν την Τετάρτη (5/10).

Champions League: Ο Έρλινγκ Χάαλαντ βρίσκεται σε τρομακτική κατάσταση και έχει βαλθεί να τρελάνει ολόκληρο τον πλανήτη. Η Κοπεγχάγη ήταν το νέου του «θύμα» με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο ένα ημίχρονο που αγωνίστηκε, έχοντας αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το προσωπικό του επίτευγμα. Ο Νορβηγός έφτασε στα 22 του χρόνια τα 22 γκολ στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε το τρία στα τρία και «κλείδωσε» ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, ενώ στο 32′ διπλασίασε τα τέρματα.

Champions League: Τρομερός Βλαχοδήμος σταμάτησε Μέσι, Εμπαπέ και Νεϊμάρ

Σε μία από τις κορυφαίες του εμφανίσεις στην καριέρα του, ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος κατέβασε ρολά κόντρα στους Γαλάκτικος της Παρί Σεν Ζερμέν.

Μόλις μία φορά κατάφερε να τον νικήσει ο Λιονέλ Μέσι με εκπληκτικό σουτ στο 21′, όμως ήταν «κέρβερος» και κράτησε την Μπενφίκα όρθια χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 41′ μία κακή εκτίμηση του Ντανίλο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα υπό πίεση, διαμορφώνοντας το 1-1.

Ο Έλληνας πορτιέρο ήταν φοβερός στο δεύτερο μέρος και όσο κι αν προσπαθούσαν οι τρεις αστέρες των Γάλλων, δεν μπόρεσαν να τον νικήσουν.

Έκαναν «πάρτι» Τσέλσι και Ντόρτμουντ

Την ίδια ώρα, Τσέλσι και Ντόρτμουντ έστηναν το δικό τους πάρτι κόντρα σε Μίλαν και Σεβίλλη αντίστοιχα.

Οι Γερμανοί έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης μέσα στην Ισπανία, με τον Γκερέιρο να ανοίγει το σκορ στο 6ο λεπτό. Δύο λεπτά ήταν αρκετά για να μετατρέψουν το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία, αφού Μπέλιγχαμ (41′) και Αντεγέμι στο 43′ έγραψαν το 3-0.

Η Σεβίλλη πίεσε στο δεύτερο μέρος, μείωσε με τον Εν-Νεσίρι, ωστόσο ο Μπράτ ήταν αυτός που στο 75ο λεπτό έβαλε τέλος στα όνειρα για ανατροπή γράφοντας το τελικό 1-4.

Η Τσέλσι από την άλλη «έπιασε» στη βαθμολογία την Μίλαν επικρατώντας με το ευρύ 3-0. Οι «Μπλε» εξαφάνισαν τους ροσσονέρι στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ στο 24′ με τον Φοφανα. Ομπαμεγιάνγκ και Τζέιμς στο 56′ και 62′ αντίστοιχα, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Άνετη και ωραία η Ρεάλ Μαδρίτης

Οι Μαδριλένοι έπαιξαν τόσο όσο και πήραν αυτό που ήθελαν κόντρα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ επικρατώντας με 2-1. Στο 13ο λεπτό ο Ροντρίγκο με υπέροχο πλασέ έγραψε το 1-0, ενώ ο Βινίσιους στο 28′ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 39′ με τον Ζούμπκοφ.

Πέτυχε την πρώτη της νίκη η Γιουβέντους

Την πρώτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση πέτυχε η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε με 3-1 της Μακάμπι Χάιφα.

Ντι Μαρία και Ραμπιότ ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές αφού ο πρώτος μοίρασε τρεις ασίστ, ενώ ο δεύτερος πέτυχε δύο τέρματα στο 35′ και το 83′. Ο Βλάχοβιτς βρήκε και αυτός δίχτυα στο 50′, ενώ οι Ισραηλινοί στο 75′ πέτυχαν το μοναδικό τους γκολ στην αναμέτρηση.

Σημαντικά τρίποντα για Σάλτσμπουργκ και Λειψία

Νωρίτερα, Λειψία και Σάλτμπουργκ πέτυχε σημαντικά τρίποντα κόντρα σε Σέλτικ και Ντιναμό Ζάγκρεμπ αντίστοιχα.

Οι Γερμανοί μάλιστα με εμφατικό τρόπο, αφού ο πίνακας του σκορ έγραψε το τελικό 3-1. Ο Ενκουλού άνοιξε το σκορ στο 27′, ενώ ο Αντρέ Σίλβα «χτύπησε» δύο φορές στο 64′ και το 77′, βάζοντας την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ζότα στο 47′.

Η Σάλτμπουργκ από την άλλη έκανε αυτό που έπρεπε, πετυχαίνοντας και αυτή την πρώτη της νίκη φέτος στη διοργάνωση, με τον Οκαφορ να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: Τρελαίνει την Ευρώπη ο Χάαλαντ, «κέρβερος» Βλαχοδήμος κράτησε την Μπενφίκα – Όλα τα γκολ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.