Champions League: Βήμα πρόκρισης για Ντόρτμουντ και Μπενφίκα

Διαβάστε τι έγινε στις δύο αναμετρήσεις του Champions League το βράδυ της Τετάρτης (15/2)

Ντόρτμουντ και Μπενφίκα έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Champions League χάρη στις αποψινές (15/2) τους νίκες.

Η γερμανική ομάδα επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Τσέλσι, ενώ η πορτογαλική πέρασε με 2-0 από το Μπριζ.

Ας δούμε περιληπτικά τι έγινε στα δύο ματς:

Ο Τιάγκο Σίλβα βρήκε δίχτυα στο 16′ της αναμέτρησης του Ντόρτμουντ, όμως, σκορ δεν υπήρξε από τη στιγμή που χρησιμοποίησε τα χέρια του.

Η Τσέλσι ήταν πιο απειλητική και στο 38′ έχασε κλασική ευκαιρία για το 0-1, όταν το πλασέ του Φέλιξ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Ντόρτμουντ είχε πιο πολλές τελικές στο α’ μέρος, αλλά η μοναδική επικίνδυνη ήταν ένα σουτ του Βολφ στο 43′ που πέρασε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο γκολ τρεις φορές σε διάστημα δύο λεπτών, αντ’ αυτού όμως, η γερμανική ομάδα ήταν αυτή που το πέτυχε.

Με τη συμπλήρωση 63′, αφού ο Φέλιξ δεν κατάφερε να σκοράρει έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Αντεγέμι διέσχισε σχεδόν όλο τον αγωνιστικό χώρο, απέφυγε τους Φερνάντες-Κεπά και πλάσαρε σωστά.

Μετά το 75′ η Τσέλσι άσκησε πίεση προς την αντίπαλη εστία και στο 78′ άγγιξε την ισοφάριση, όταν από σουτ του Κουλιμπαλί και απόκρουση του Κόμπελ, ο Τζαν πρόλαβε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός στις καθυστερήσεις ήταν η ένταση μεταξύ παικτών των δύο ομάδων, απόρροια ενός σκληρού μαρκαρίσματος του Ρίερσον, προτού ο Κόμπελ εκτιναχθεί, αποκρούσει ένα σουτ του Φερνάντες στο 90+5′ και σώσει την ομάδα του από το 1-1.

Μπενφίκα

Σκοράροντας δύο φορές στο β’ ημίχρονο, η Μπενφίκα του βασικού Οδυσσέα Βλαχοδήμου επικράτησε 2-0 της Μπριζ στο Βέλγιο.

Ο Έλληνας γκολκίπερ σταμάτησε ένα σουτ του Μπουκάναν στο 5′, ενώ ο Ράφα Σίλβα έφτασε πιο κοντά στο γκολ στο 30′, όταν από προσπάθειά του, η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

Η Μπριζ βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, όμως, στην επίμαχη φάση υπήρξε οφσάιντ του Οντόι που κατέδειξε το VAR, εν αντιθέσει με την Μπενφίκα που στο 51′ πέτυχε… νόμιμο γκολ.

Ο Χέντρι ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ράμος, ο Ζοάο Μάριο εκτέλεσε το πέναλτι, ο Μινιολέ βρήκε την μπάλα, ωστόσο δεν κατάφερε να ανακόψει την πορεία της προς τα δίχτυα.

Η σεμνή τελετή του αγώνα και πιθανότατα της σειράς έλαβε τέλος στο 88′, όταν ο Νέρες εκμεταλλεύθηκε τα λάθη στην άμυνα της Μπριζ, διαμορφώνοντας το 0-2.

Δείτε τι έγινε στα αποψινά ματς του Champions League:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: Βήμα πρόκρισης για Ντόρτμουντ και Μπενφίκα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.