CHAMPIONS LEAGUE

28 Μαΐου: Μίλαν και Ρεάλ στην κορυφή της Ευρώπης (vids)

Ρεάλ Μαδρίτης και Μίλαν κατέκτησαν το τρόπαιο με τα μεγάλα «αυτιά»

Το ημερολόγιο έδειχνε 28 Μαΐου 2016, όταν η Ρεάλ Μαδρίτης του Ζινεντίν Ζιντάν, στέφθηκε για 11η φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης, στο Μιλάνο.

Η «Βασίλισσα» βρέθηκε αντιμέτωπη με την Ατλέτικο Μαδρίτης, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 1-1 στην κανονική περίοδο και την παράταση.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, εκεί που οι Μερέγχες ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν το παιχνίδι με 5-3 και μαζί το τρόπαιο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε αυτό τον αγώνα, ο Ζιντάν έγινε ο έβδομος στην ιστορία που καταφέρνει να πάρει το Champions League και ως παίκτης και ως προπονητής.

Οι «Ροσονέρι» στην κορυφή της Ευρώπης μέσα στο «Θέατρο των Ονείρων»

Ήταν 28 Μαΐου του 2003, όταν το «Ολτ Τράφορντ» φιλοξενούσε τον μεγάλο τελικό του Champions League, που ήταν ανάμεσα σε δύο ιταλικές ομάδες. Τη Γιουβέντους και τη Μίλαν.

Η «Γηραιά Κυρία» είχε τη σημαντική απουσία του Πάβελ Νέντβετ και το παιχνίδι έμελλε να «σπάσει» καρδιές μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Το παιχνίδι στα 90 λεπτά παρέμεινε στο 0-0, με τους «μονομάχους» να παλεύουν και στην παράταση για τον γκολ της νίκης.

Αυτό δεν ήρθε και έτσι το ματς οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Εκεί ο Ντίντα έδειξε την κλάση του και ο Σεβτσένκο σκόραρε το τελευταίο πέναλτι, δίνοντας το τρόπαιο στη μεγάλη Μίλαν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «28 Μαΐου: Μίλαν και Ρεάλ στην κορυφή της Ευρώπης (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.