CHAMPIONS LEAGUE

Άγιαξ – Γιουβέντους 1-1: Προβάδισμα με Ρονάλντο

Όρθια στο Άμστερνταμ έμεινε η «γηραιά κυρία» παρόλο που δέχτηκε πολύ μεγάλη πίεση

Ελπίζουν και οι δύο… Άγιαξ και Γιουβέντους έμειναν στο 1-1 με τους Ιταλούς να αποκτούν έτσι προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Champions League.

Για άλλη μία φορά, οι Ολλανδοί επιβεβαίωσαν πόσο καλή ομάδα είναι. Εξαιρετική παρουσία πραγματικά. Σχεδόν μόνοι τους έπαιζαν στο ματς, αλλά η νίκη δεν ήρθε. Εκπληκτικός στο πρώτο μέρος ο Ζιγιές, πολύ καλός και ο Νέρες, αλλά δεν έφταναν για τη νίκη στο φινάλε.

Ο Άγιαξ μπήκε πιο δυνατά. Απειλούσε σταθερά με μακρινά σουτ του Ζιγιές, αλλά αυτά σταματούσαν είτε πάνω στον Στσέσνι είτε έφευγαν άουτ. Η Γιουβέντους είχε να αντιπαρατάξει μόνο ένα καλό σουτ του Μπερναρντέσκι.

Εάν μία ομάδα έπρεπε να σκοράρει, ήταν οι γηπεδούχοι. Αλλά το μέταλλο της «Γιούβε» μίλησε. Στο 45′ ο Κανσέλο βρήκε με ωραία σέντρα τον Ρονάλντο, εκείνος έπιασε καρφωτή κεφαλιά και έκανε το 0-1. Κανείς δεν ακολούθησε την κίνηση του Πορτογάλου και το πλήρωσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιαξ μπήκε αποφασισμένος. Έκανε το 1-1 αμέσως και πίεσε στη συνέχεια για την ανατροπή. Ο Νέρες ήταν ο σκόρερ. Έκλεψε την μπάλα από τον Κανσέλο, πάτησε περιοχή και με τρομερό διαγώνιο σουτ εκτέλεσε τον Στσέσνι.

Μετά από 25 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, οι τελικές -εκείνου του χρονικού διαστήματος- ήταν 9-0. Ενδεικτικό του τι έκανε ο «Αίαντας» στο γήπεδο. Το πρόβλημα για εκείνον, όμως, ήταν ότι  άλλο γκολ δεν βρήκε. Τουλάχιστον για εκείνον δεν δέχτηκε κιόλας. Στο 85′ είχε μία τρομερή προσωπική ενέργεια ο Ντάγκλας Κόστα με το σουτ του να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι.

Δεδομένα με το 1-1 η Γιουβέντους έχει το πάνω χέρι πια με το επόμενο ματς στο Τορίνο. Ο Άγιαξ, πάντως, έδειξε επικίνδυνος. Επομένως, η ρεβάνς αναμένεται ενδιαφέρουσα.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Φέλτμαν, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταγλιαφίκο, Σένε (75′ Εκέλενκαμπ), Ντε Γιονχ, Ζιγές, Φαν ντε Μπέικ, Νέρες, Τάντιτς.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Κανσέλο, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Σάντρο, Μπεντανκούρ, Πιάνιτς, Ματουιντί (75′ Ντιμπάλα), Μπερναρντέσκι, Κ. Ρονάλντο, Μάντζουκιτς (60′ Ντάγκλας Κόστα).

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης του Άμστερνταμ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άγιαξ – Γιουβέντους 1-1: Προβάδισμα με Ρονάλντο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.