CHAMPIONS LEAGUE

ΑΠΟΕΛ: Μπορούσε και τη νίκη κόντρα στον Άγιαξ

Στο 0-0 έμειναν οι δύο ομάδες, διπλά για Σλάβια και Μπριζ

Κοίταξε τον Άγιαξ στα μάτια, έπιασε πολύ καλή απόδοση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και θα μπορούσε να έχει πάρει ακόμη και τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ. Τελικά έμεινε στο 0-0 στη Λευκωσία.

Είχε καλές στιγμές και πατούσε καλύτερα στο πρώτο μέρος ο Αίαντας. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε ψυχωμένα και έχασε κλασικές ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν στο 58′ με το δοκάρι του Πάβλοβιτς. Δύο λεπτά μετά ο Τάμαρι από μέσα αριστερά δεν σημάδεψε σωστά, ενώ στο 70′ ο Ονάνα έκανε τρομερή επέμβαση σε σουτ του Σόουζα.

Στο 80′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μαζραουί, αλλά αυτό μάλλον μπέρδεψε τους Κύπριους. Από εκεί που είχαν ρυθμό, σταμάτησαν ξαφνικά να πιέζουν τόσο και προς το φινάλε θα μπορούσαν να έχουν δεχτεί και ένα γκολ. Έχασε σημαντική ευκαιρία ο Χούντελααρ για το 0-1.

Η ρεβάνς είναι σε μία εβδομάδα και ο ΑΠΟΕΛ καλείται να κάνει την υπέρβαση. Μένει να δούμε εάν μπορεί στο Άμστερνταμ να σταθεί όρθιος και να μην ηττηθεί έχοντας σκοράρει.

Στα άλλα δύο ματς της βραδιάς είχαμε ισάριθμα διπλά και με το ίδιο σκορ. Η Σλάβια Πράγας πέρασε από τη Ρουμανία με 1-0 κόντρα στην Κλουζ, ενώ με τόσο επικράτησε στην Αυστρία της Λιντς και η Μπριζ.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Γκέντσογλου, Σόουζα, Τάμαρι, Μάτιτς, Πάβλοβιτς (68′ Γιάκολις), Ζοαοζίνιο (82′ Βιντιγκάλ), Μερκής, Ιωάννου, Μπέζιακ (68′ Χαλένιους), Μιχαίλοβιτς.

ΑΓΙΑΞ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Βέλτμαν, Βαν ντε Μπεκ, Νέρες (71′ Χούντελαρ), Τάντιτς, Μαζραουί, Μπλιντ, Μάριν (61′ Ντεστ), Μαρτίνες, Ζίγετς, Ταλιαφίκο.

Πρόγραμμα και αποτελέσματα στα play off του Champions League

Τρίτη (20/8)

Κλουζ – Σλάβια Πράγας 0-1 (28′ Μάσοπουστ)

ΑΠΟΕΛ – Άγιαξ 0-0

Λιντς – Μπριζ 0-1 (10′ πεν. Βάνακεν)

Τετάρτη (21/8)

Ντιναμο Ζάγκρεμπ – Ρόζενμποργκ (22:00)

Γιουνγκ Μπόις – Ερυθρός Αστέρας

Ολυμπιακός – Κράσνονταρ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΠΟΕΛ: Μπορούσε και τη νίκη κόντρα στον Άγιαξ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.