CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: «Άλωσε» το Άνφιλντ η Αταλάντα, διπλό στην Ιταλία η Ρεάλ, νίκη… πρόκρισης η Πόρτο (vids)

Ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, με σπουδαίες νίκες των Αταλάντα, Ρεάλ Μαδρίτης, Πόρτο, Άγιαξ και Μπάγερν Μονάχου

Ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, η οποία είχε σπουδαίες αναμετρήσεις και αρκετά γκολ.

Η Πόρτο έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης μέσα από τη Γαλλία, νικώντας με 0-2 τη Μαρσέιγ και παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στους «16» στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Οι Πορτογάλοι βρίσκονται πλέον στη 2η θέση με εννέα βαθμούς, έναντι τριών των «ερυθρόλευκων», ενώ η Μαρσέιγ παραμένει χωρίς βαθμό. Το σκορ άνοιξε ο Ζαϊντού, ενώ ο Σέρτζιο Ολιβέιρα έκανε το 0-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 72′.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Γκλάντμπαχ – Σαχτάρ Ντόνετσκ 4-0: Πάρτι των Γερμανών και κορυφή (vid)

Λίβερπουλ – Αταλάντα 0-2

Η Αταλάντα εκμεταλλεύτηκε τις αρκετές απουσίες που είχε η Λίβερπουλ και πήρε ένα σπουδαίο διπλό με 0-2 μέσα στο Άνφιλντ, βάζοντας «φωτιά» στον όμιλο. Ο Ίλισιτς άνοιξε το σκορ στο 60′, ενώ ο Γκοσένς τέσσερα λεπτά μετά διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Φανέλα βασικού πήρε και ο Κώστας Τσιμίκας, που αγωνίστηκε για 61 λεπτά.

Άγιαξ – Μίντιλαντ 3-1

Το… καθήκον του έκανε ο Άγιαξ που επικράτησε της Μίντιλαντ με 3-1, έφτασε τους επτά βαθμούς και όλα πλέον είναι ανοιχτά στον 4ο όμιλο, όπου ισοβαθμεί με την Αταλάντα, ενώ η Λίβερπουλ βρίσκεται δύο βαθμούς ψηλότερα.

Ο 18χρονος Γκράβενμπερχ πέτυχε ένα τρομερό τέρμα στο 47′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μαζραουί έκανε το 2-0. Στο 66′ ο Νέρες τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ ο Μαμπίλ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 80′.

Ίντερ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-2

Σε… εφιάλτης μετατράπηκε η βραδιά για την Ίντερ, η οποία γνώρισε την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο… σπίτι της και πλέον θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτική ακόμα και για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Europa League.

Ο Αζάρ άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι στο 7′, ενώ το τελικό 0-2 έκανε ο Χακίμι με αυτογκόλ στο 59′. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 από το 39ο λεπτό, αφού ο Βιντάλ… κρέμασε την ομάδα του βλέποντας δύο φορές την κίτρινη κάρτα.

Μπάγερν Μονάχου – Σάλτσμπουργκ 3-1

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 3-1 της Σάλτσμπουργκ και πήρε το εισιτήριο για τους 16 της διοργάνωσης. Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ, ενώ ο Κομάν έκανε το 2-0. Ο Σανέ στο 68′ τριπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και σφράγισε τη νίκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 73′.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Ατλέτικο Μαδρίτης και Λοκομοτίβ Μόσχας έμειναν στο 0-0. Η Ατλέτικο βρίσκεται στην δεύτερη θέση με 5 βαθμούς, η Λοκομοτίβ Μόσχας ακολουθεί με 3, ενώ έναν βαθμό έχει η Σάλτσμπουργκ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: «Άλωσε» το Άνφιλντ η Αταλάντα, διπλό στην Ιταλία η Ρεάλ, νίκη… πρόκρισης η Πόρτο (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.