CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Εκδίκηση για Ρεάλ, «λύγισε» η Σέριφ στο Μιλάνο

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Σαχτάρ (0-4), ενώ οι πρωτοπόροι του ομίλου λύγισαν στην έδρα της Ίντερ (3-1)

Στο περσινό Champions League, η Σαχτάρ Ντόνετσκ είχε προκαλέσει εφιάλτες στη Ρεάλ Μαδρίτης νικώντας τόσο στην Ουκρανία, όσο και στο «Αλφρέδο ντι Στέφανο». Ωστόσο, φέτος τα πράγματα επανήλθαν σε πλήρη κανονικότητα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Σαχτάρ φιλοδωρώντας με πέντε γκολ την ομάδα του Ντε Τσέρμπι (0-5). Εκείνος που αξίζει ειδικής μνείας είναι ο Βινίσιους Τζούνιορ, ο οποίος βγήκε μπροστά και πήρε στις πλάτες του τη «βασίλισσα», ακόμα κι αν χρειάστηκε το αυτογκόλ του Κριφτσόφ στο 37ο λεπτό για να της δώσει προβάδισμα.

Με το 0-1 ως αποτέλεσμα ημιχρόνου, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έπρεπε να διαχειριστεί το δεύτερο μέρος για να πάρει την εκδίκησή της για τα περσινά στραπάτσα απέναντι στους Ουκρανούς. Και τότε, ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός πήρε το όπλο και γάζωσε την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 51ο λεπτό, ο Βινίσιους πήρε την ασίστ από τον Μόντριτς και έθεσε στέρεες βάσεις για το διπλό. Πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 0-3, από πάσα του Μπενζεμά. Και επειδή ο νεαρός είναι και αλτρουιστής ήθελε να δώσει και εκείνος ένα τέρμα στο συμπαίκτη του, με την ευκαιρία να του δίνεται στο 65΄, τροφοδοτώντας τον Ροδρίγο. Το 5-0 διαμορφώθηκε από τον Καρίμ Μπενζεμά στις καθυστερήσεις.

Το τελικό 0-5 πιστοποίησε την άνοδο της «βασίλισσας» και ότι η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που σερβίρεται ψυχρό. Όπως οι εκτελέσεις του Βινίσιους.

Champions League: Δεν έφτανε το αριστούργημε του Τιλ

Την ίδια ώρα στο Μιλάνο, το αήττητο της πρωτοπόρου του ομίλου, Σέριφ, έσπαγε απέναντι στην Ίντερ. Οι Μολδαβοί είχαν 19 ματς να γνωρίσουν την ήττα και στο «Μεάτσα» τη γεύτηκαν με πολύ πικρό τρόπο. Ο μόνιμος σκόρερ φέτος για τους «νερατζούρι» φέτος, Έντιν Τζέκο έκανε το 1-0 (34′), αλλά η έκπληξη της φετινής διοργάνωσης δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη.

Ο Σεμπαστιέν Τιλ ισοφάρισε με ένα αψεγάδιαστο χτύπημα φάουλ (52΄), αλλά οι ελπίδες της Σέριφ εξανεμίστηκαν μέσα σε ένα δεκάλεπτο, όταν οι Βιδάλ (58΄) και Ντε Φράι (67΄) σφράγισαν την πρώτη νίκη της Ίντερ στο τρέχον Champions League.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: Εκδίκηση για Ρεάλ, «λύγισε» η Σέριφ στο Μιλάνο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.