CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Ποδοσφαιρική ραψωδία στο Μάντσεστερ με νικήτρια τη Σίτι!

Στον πιο... ροκ ημιτελικό των τελευταίων χρόνων στο Champions League, η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με 4-3 της Ρεάλ Μαδρίτης και η ρεβάνς του «Μπερναμπέου» προμηνύεται «καυτή»!

Champions League: Δυστυχώς τελείωσε! Στον πιο εντυπωσιακό ημιτελικό των τελευταίων ετών, Μάντσεστερ Σίτι και Ρεάλ Μαδρίτης έδωσαν ρέστα!

Άπαντες περίμεναν τη μάχη ανάμεσα στον Πεπ Γκουαρντιόλα και τον Κάρλο Αντσελότι. Ουδείς όμως φανταζόταν το πόσο ροκ θα ήταν ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα σε Άγγλους και Ισπανούς, με τη Σίτι τελικώς να επικρατεί με 4-3 και να αποκτά ισχνό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στη Μαδρίτη.

Η Σίτι αιφνιδίασε, δεν σκότωσε και η Ρεάλ «δάγκωσε»

Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος των «πολιτών» δεν περίμενε τέτοιο εκρηκτικό ξεκίνημα. Ο Ντε Μπρόινε άνοιξε το «καλημέρα» το σκορ, έπειτα από σέντρα του Μαχρέζ (2΄).

Οι Μαδριλένοι βρίσκονταν σε αμυντική τρικυμία, καθώς τα μπακ (Καρβαχάλ, Μεντί) είχαν στραγγαλιστεί από τους Φόντεν και Μαχρέζ που έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 11ο λεπτό, ο Μιλιτάο έχασε τον Ζέσους και ο Βραζιλιάνος έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους πρωταθλητές Αγγλίας.

Μέχρι το ημίωρο, η Σίτι θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα, χωρίς όμως να είναι αποτελεσματική.

Και σε τέτοια ματς στο UEFA Champions League, όταν η Ρεάλ Μαδρίτης μένει ζωντανή, «δαγκώνει».

Όπως ακριβώς έκανε ο Καρίμ Μπενζεμά στο 33ο λεπτό με ένα απλό, σεντερφορίσιο άγγιγμα. Τ0 2-1 του ημιχρόνου έμοιαζε με μαγική εικόνα και το ματς θα κρινόταν εκ των πραγμάτων στο δεύτερο μέρος.

Champions League: Σαν μια ροκ συναυλία

Η αλλαγή του Πεπ Γκουαρντιόλα στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Φερναντίνιο να περνάει στη θέση του τραυματία Στόουνς ήταν ιδιαίτερα κομβική.

Διότι ο Βραζιλιάνος τοποθετήθηκε ως δεξί μπακ και ευθύνεται για το 3-1 των «πολιτών» (53΄). Στο πρέσινγκ της Σίτι, ο Φερναντίνιο έκλεψε την μπάλα μπήκε στην περιοχή, σήκωσε για τον Φόντεν, ο οποίος με την άμυνα των «μερένγκες» απούσα, σημείωσε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων.

Ο Βρετανός ρέφαρε έτσι το χαμένο πλασέ μετά το δοκάρι του Μαχρέζ (47΄).

Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί έδωσαν τη θέση τους στη σιγή, καθώς ο Βινίσιους «άδειασε» τον συμπατριώτη του στον χώρο του κέντρου, διέσχισε το μισό γήπεδο και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-2, ολοκληρώνοντας ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος (55΄).

Κι όμως τα καλύτερα για τους ποδοσφαιρόφιλους που παρακολουθούσαν το ματς, δεν είχαν έρθει ακόμα.

Στο 68′, ο Ντε Μπρόινε είδε και βρήκε με εκπληκτική πάσα τον Λαπόρτ, αλλά ο Ισπανός δεν κατάφερε να νικήσει με πλασέ τον Κουρτουά

Έξι λεπτά αργότερα, ο Ζιντσένκο ανατράπηκε έξω από την περιοχή της Ρεάλ, με τον Ιστβάν Κόβατς να δίνει πλεονέκτημα παρότι έβαλε τη σφυρίχτρα στο στόμα.

Αυτή η στιγμιαία εδράνεια δύο δευτερολέπτων ήταν ό,τι χρειαζόταν ο Μπερνάρντο Σίλβα για να στείλει από το μάτι της καρφίτσας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Κουρτουά.

Η γαλάζια ραψωδία της Σίτι δεν είχε τελειώσει, καθώς στο 75΄, ο Μαχρέζ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 5-2!

Εκεί που όλοι πίστευαν ότι η ομάδα του Πεπ θα μπορούσε να φτάσει στο πολυπόθητο συν δύο ενόψει της ρεβάνς του «Μπερναμπέου», ο Λαπόρτ έκανε γκάφα ολκής στο 81΄.

Η μπάλα προσέκρουσε στο χέρι του αμυντικού των γηπεδούχων και ο Ρουμάνος διαιτητής της συνάντησης έδειξε χωρίς δεύτερη σκέψη το σημείο του πέναλτι. Ο Μπενζεμά πήρε μια βαθιά ανάσα και με σουτ α λα Πανένκα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Ένα γκολ που ολοκλήρωσε το ποδοσφαιρικό κρεσέντο του δευτέρου ημιχρόνου που έμοιαζε με ροκ συναυλία. Το τελικό 4-3, στον ίσως πιο εντυπωσιακό ημιτελικό της τελευταίας εικοσαετίας στον θεσμό, αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού στο «Μπερναμπέου».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: Ποδοσφαιρική ραψωδία στο Μάντσεστερ με νικήτρια τη Σίτι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.