CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: «Τεσσάρα» η Τσέλσι, στο 87′ η Γιουβέντους τη Ζενίτ

Τι έγινε στον 8ο όμιλο του Champions League, όπου μετέχουν Γιουβέντους και Τσέλσι

Champions League: Εύκολο βράδυ είχε η Τσέλσι, καθώς επιβλήθηκε 4-0 της Μάλμε, τη στιγμή που η Γιουβέντους επικρατούσε 1-0 της Ζενίτ στο 87′.

Τσέλσι – Μάλμε 4-0

Μόλις 9 λεπτά χρειάστηκε η Τσέλσι για να πάρει το προβάδισμα, έπειτα από συνεργασία δύο αμυντικών, του Τιάγκο Σίλβα και του -σκόρερ- Αντρέας Κρίστενσεν.

Στο 18′ ο Ρομέλου Λουκάκου κέρδισε πέναλτι και αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει στο 23′.

Ομοίως ο Τίμο Βέρνερ στο 44ο λεπτό, κι ενώ στο 21′ ο Ζορζίνιο είχε διπλασιάσει το προβάδισμα της Τσέλσι με το προαναφερθέν πέναλτι.

Παρά τους τραυματισμούς, η ομάδα του Λονδίνου σκόραρε άλλες δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο με τους Κάι Χάβερτς (48′) και Ζορζίνιο (ξανά πέναλτι στο 57′).

Champions League: Ζενίτ – Γιουβέντους 0-1

Την ίδια ώρα στην Gazprom Arena στην Αγία Πετρούπολη, η Γιουβέντους δυσκολευόταν απέναντι στη Ζενίτ, ώσπου λυτρώθηκε στο 87′.

Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσε η αναμέτρηση, με την ιταλική ομάδα να έχει σεβαστό ποσοστό κατοχής.

Παρέμενε αναξιοποίητο ως το 87ο λεπτό, όταν από ασίστ του Ντε Σίλιο, ο Ντέγιαν Κουλουσέφσκι έλυσε τον γόρδιο δεσμό.

Με αυτά τα αποτελέσματα, η Γιουβέντους και η Τσέλσι επιβεβαίωσαν τον χαρακτηρισμό του φαβορί για τις πρώτες δύο θέσεις στον 8ο όμιλο του Champions League.

Η ιταλική ομάδα πέτυχε το 3×3 με 5-0 συντελεστή γκολ, ενώ η αγγλική είναι στο -3 από την κορυφή, αλλά και το +3 πλέον από την 3η Ζενίτ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: «Τεσσάρα» η Τσέλσι, στο 87′ η Γιουβέντους τη Ζενίτ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.