CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: To Λεβαντόφσκι εξπρές οδηγεί την Μπάγερν – Επεισοδιακή πρόκριση για Λίβερπουλ

Champions League: Με έναν υπερηχητικό Λεβαντόφσκι, η Μπάγερν ακολούθησε τη Λίβερπουλ στους «8»

Champions League: Στον δρόμο που χάραξε η Λίβερπουλ βημάτισε η Μπάγερν Μονάχου και έκλεισε θέση για τους «8».

Αν έχεις… Λεβαντόφσκι διάβαινε. Με τον Πολωνό σε οργιώδη κατάσταση, η Μπάγερν Μονάχου έκανε σκόνη την Σάλτσμπουργκ (5-1) από το πρώτο εικοσάλεπτο και προκρίθηκε θριαμβευτικά στα προημιτελικά του θεσμού.

Ο Πολωνός άσος πέτυχε το πιο γρήγορο χατ- τρικ στην ιστορίατου Champions League και το τρίτο πιο γρήγορο αναφορικά με το διάστημα από το πρώτο γκολ έως το τρίτο γκολ.

Μόλις στο 23ο λεπτό, οι Βαυαροί προηγούνταν 3-0 (12΄,21΄,23΄) και πρακτικά η πρόκριση είχε καταλήξει ήδη στα χέρια τους.

Το πάρτι συνεχίστηκε στο 31ο λεπτό, με τον Γκνάμπρι να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί.

Στο 49ο λεπτό, ο Τόμας Μίλερ έκανε το 5-0, με τους Αυστριακούς να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής με τον Κιέργκαρντ (70΄).

Ωστόσο, η συντριβή έμελλε να είναι ακόμα μεγαλύτερη, με τους Μίλερ (83΄) και Σανέ (85΄) να διαμορφώνουν το τελικό 7-1, το οποίο ισοφάρισε τη μεγαλύτερη επικράτηση στη συγκεκριμάνη φάση της διοργάνωσης, το 7-1 της Μπαρτσελόνα επί της Λεβερκούζεν το 2012.

Champions League: Άστοχη Λίβερπουλ, αυτοκαταστροφική

Επικίνδυνα άστοχη εμφανίστηκε η Λίβερπουλ στη ρεβάνς του 2-0 στο «Τζουζέπε Μεάτσα». Κι αυτό γιατί με τα δοκάρια (δύο ο Σαλάχ, ένα ο Μάτιπ) που είχε, επέτρεψε στην Ίντερ να ελπίσει, έστω και για κάποια λεπτά, την ανατροπή του εις βάρος της σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο όπου επικράτησε κατά κράτος δίχως όμως να σκοράρει η γηπεδούχος, διαδέχθηκε ένα εκρηκτικό δεύτερο.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες σίγησε το «Άνφιλντ» στο 62ο λεπτό από πάσα του Αλέξις Σάντσες, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα, ο Χιλιανός έγινε ο μοιραίος για τους «νερατζούρι».

Αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (63΄) και κάπου εκεί, ο Κλοπ με την τακτική του «κλείδωσε» την πρόκριση.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα και τους Μιλανέζους να έχουν «αδειάσει», οι «ρεντς» δεν είχαν καιρό για άγχος και χάνοντας ακόμα περισσότερες ευκαιρίες, υπέστησαν μια «γλυκιά» ήττα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: To Λεβαντόφσκι εξπρές οδηγεί την Μπάγερν – Επεισοδιακή πρόκριση για Λίβερπουλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.