CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: «Τρένο» η Λίβερπουλ, «ξεφούσκωσε» η Σέριφ

Το απόλυτο στους ομίλους του Champions League διατήρησε η Λίβερπουλ, «λύγησε» η Σέριφ απέναντι στην Ίντερ.

Συναρπαστικές αναμετρήσεις και απόψε στο Champions League. Λίβερπουλ και Ίντερ συνέχισαν με νίκες, απέναντι σε Ατλέτικο με Σέριφ αντίστοιχα.

Η Λίβερπουλ έχοντας στη βασική της σύνθεση τον Τσιμίκα επικράτησε με άνεση της Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-0. Οι γηπεδούχοι είχαν και την… πολυτέλεια να αγωνίζονται με παίκτη περισσότερο, λόγω αποβολής του Φελίπε στο 36ο λεπτό.

Η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη από την αρχή μέχρι το τέλος, έχοντας σε… κέφια τον Άρνολντ μου μοίρασε δύο ασίστ. Ο Ζότα ήταν ο ποδοσφαιριστής που άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό της συνάντησης, με κεφαλιά.

Στο 21ο λεπτό οι γηπεδούχοι σημείωσαν ένα τυχερό γκολ. Καθώς, σε σουτ του Άρνολντ που… μετατράπηκε σε πάσα, ο Μανέ «εκτέλεσε» από κοντά για το 2-0. Λίγο αργότερα ήρθε και το… κερασάκι στην τούρτα για την Ατλέτικο, που είδε τον Φελίπε να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα, για σκληρό φάουλ στον Μανέ.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες είχαν από ένα ακυρωθέν γκολ με Ζότα και Σουάρεζ αντίστοιχα, με το VAR να τα ακυρώνει έκαστος. Έχοντας το απόλυτο σε τέσσερις αγώνες, οι ρεντς πήραν την πρόκριση, για τους «16» του Champions League.

Από την άλλη πλευρά, η Σέριφ με βασικούς τον Αθανασιαδή και τον Κολοβό «ξεφούσκωσε» απέναντι στην πολύπειρη Ίντερ και γνώρισε την ήττα με 1-3. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κάνουν άλλη μια έκπληξη στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι νερατζούροι ήταν σαφώς ανώτεροι και σημείωσαν τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος. Μετέτρεψαν τις πολλές ευκαιρίες σε γκολ και έφυγαν με το τρίποντο. Σκόρερ οι Μπρόζοβιτς, Σκλίνιαρ και Σάντσες. Το μόνο που κατάφερε η Σέριφ ήταν να σημειώσει το γκολ της τιμής με τον Τραορέ στις καθυστερήσεις, για το τελικό 1-3.

Champions League (3/11): Συνοπτικά όλα τα αποψινά αποτελέσματα:

Μίλαν – Πόρτο 1-1

Ρεάλ Μαδρίτης – Σαχτάρ 2-1

Λεψία – Παρί Σεν Ζερμέν 2-2

Μάντσεστερ Σίτι – Μπριζ 4-1

Ντόρτμουντ – Άγιαξ 1-3

Λίβερπουλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0

Σέριφ – Ίντερ 1-3

Σπόρτινγκ – Μπεσίκτας 4-0

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: «Τρένο» η Λίβερπουλ, «ξεφούσκωσε» η Σέριφ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.