Champions League: Τριάρα η Σερίφ, νίκες για Ζάλτσμπουργκ και Σαχτάρ

Αγκαλιά με το... σεντόνι οι δύο Έλληνες

Βήμα πρόκρισης έκαναν τρεις ομάδες για τους ομίλους του Champions League. Ο λόγος για τις Σερίφ, Ζάλτσμπουργκ και Σαχτάρ. Όλες τους πανηγύρισαν νίκες. Πιο ευρεία αυτή της… ελληνικής Σέριφ, διπλό έκαναν οι Ουκρανοί.

Σερίφ – Ντινάμο Ζάγκρεμπ 3-0: Έβαλε χειροπέδες στους Κροάτες

Μπορεί το μπάτζετ της να είναι μόλις 12 εκατ. ευρώ, δηλαδή λίγο πιο πάνω από το 50% του μπόνους της εισόδου του Champions League. Ωστόσο, τα χρήματα δεν παίζουν μπάλα και η Σερίφ Τίρασπολ το απέδειξε κόντρα στην αγνώριστη Ντινάμο Ζάγκρεμπ.

Οι Μολβαδοί επικράτησαν με 3-0 εντός έδρας και πλέον έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα για να βρεθούν στους ομίλους. Μεγάλη εμφάνιση και από τον δικό μας, Δημήτρη Κολοβό, ο οποίος πέτυχε το γκολ της ημέρας με ένα μαγικό μονοκόμματο σουτ.

Νωρίτερα, ο Τραορέ είχε βάλει τη Σερίφ σε θέση οδηγού (45+1΄), ενώ ήταν και αυτός που έκλεισε το σκορ στο 80ο λεπτό.

Μεγάλη εμφάνιση και από τον Αθανασιάδη, ο οποίος με εκπληκτικές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν παθητικό για την ομάδα του.

Ζάλτσμπουργκ – Μπρόντμπι 2-1: «Ταύροι» ανατροπής

Η Μπρόντμπι των χιλίων προβλημάτων έβαλε δύσκολα στη Ζάλτσμπουργκ, η οποία είδε μόλις στο 4ο λεπτό τον Μίκαελ Ούρε να παίρνει παραμάζωμα την άμυνά της και να δίνει το προβάδισμα στους Δανούς.

Οι Αυστριακοί μπορεί να άργησαν να ξυπνήσουν αλλά πραγματοποίησαν την ανατροπή στα… χασομέρια, με τον Μπρέντεν Άαρονσον στο 90ο λεπτό. Ο Καρίμ Αντεγιέμι είχε ισοφαρίσει στο 56΄ και οι «ταύροι» θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ. Ωστόσο, η ρεβάνς στη Δανία θα είναι αρκετά αμφίρροπη, με βάση το πρόσωπο που έδειξε η Μπρόντμπι.

Μονακό – Σαχτάρ 0-1: Πεντρίνιο και… τάβλα

Μίνι έκπληξη πραγματοποιήθηκε στο Πριγκιπάτο. Εκεί οι Μονεγάσκοι δεν ξεκίνησαν καλά και στο 19′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ από ωραίο γκολ του Πεντρίνιο. Στη συνέχεια το έργο των φιλοξενούμενων απλοποιήθηκε. Μπόρεσαν να κάτσουν πίσω από την μπάλα, διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και τελικά πήραν μία νίκη-μισή πρόκριση, καθώς έχουν τη ρεβάνς στην έδρα τους.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: Τριάρα η Σερίφ, νίκες για Ζάλτσμπουργκ και Σαχτάρ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.