CHAMPIONS LEAGUE

Γιούνγκ Μπόις και Άγιαξ στους ομίλους του Champions League (vids)

Η Γιούνγκ Μπόις και ο Άγιαξ προκρίθηκαν στους ομίλους του Champions League

Απίθανη πρόκριση για την Γιούνγκ Μπόις μέσα στην Κροατία με νίκη 2-1 επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και μάλιστα με ανατροπή του σκορ.

Η Ντιναμό είχε το πάνω χέρι έπειτα την ισοπαλία 1-1 στη Βέρνη. Και στον επαναληπτικό έδειξε να φτάνει ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση στους ομίλους, όταν στο 7′ ο Χαΐροβιτς άνοιξε το σκορ.

Καλύτεροι οι Ελβετοί στην επανάληψη βρήκαν δύο γρήγορα γκολ. Στο 64′ ο Ορό από την άσπρη βούλα πέτυχε το 1-1 και δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 2-1.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Ζάγκορατς, Στογιάνοβιτς, Τεοφίλ Κατρίν, Ντίλαβερ, Λέοβατς (74′ Μπούντιμιρ), Αντέμι (32′ Σούνιτς), Χάιροβιτς, Γκόγιακ, Όλμο, Όρσιτς (83′ Κάντζιορ), Γκαβράνοβιτς.

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΙΣ: Φον Μπάλμους, Εμπαμπού, Βίτριχ, Φον Μπέργχεν, Μπενίτο, Φάσναχτ (84′ Μπερτόνε), Σανογκό, Σο, Σουλεϊμάνι (55′ Ασαλέ), Ενγκαμαλό (90+3′ Αεμπίσερ), Οαρό.

Εύκολα ο Αίαντας

Ο Άγιαξ είχε πάρει σαφές προβάδισμα στην Ολλανδία, όταν είχε επικρατήσει την Ντιναμό Κιέβου με 3-1. Έτσι, στην Ουκρανία δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα τους χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα και με το 0-0 να επιστρέφουν για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15 στους ομίλους του Champions League. Στην αποστολή για το ματς ήταν ο Έλληνας τερματοφύλακας, Κώστας Λάμπρου.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Μπόικο, Κετζιόρα, Μπούρντα, Κάνταρ, Πίβαριτς, Σεπέλεβ (46′ Γκάρμας), Σιντόρτσουκ (64′ Σαπαρένκο), Μπουγιάλσκι (85′ Ρούσιν), Τσιγκάνκοβ, Σουπριάχα, Βέρμπιτς.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Μαζραουί, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Βέμπερ, Φαν ντε Μπέεκ (85′ Ντε Βιτ), Σένε, Ντε Γιονγκ, Ζιγές, Χούντελααρ, Τάντιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γιούνγκ Μπόις και Άγιαξ στους ομίλους του Champions League (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.