CHAMPIONS LEAGUE

Η Σέλτικ… έκλεισε ραντεβού με την ΑΕΚ (vid)

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επικράτησε 3-1 της Ρόζενμποργκ στο πρώτο ματς

Η Σέλτικ έκανε το μεγάλο βήμα για την πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, όπου περιμένει η ΑΕΚ.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επικράτησε 3-1 της Ρόζενμποργκ στη Γλασκώβη και βρίσκονται αγκαλιά με το εισιτήριο της επόμενης φάσης.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με σουτ του Μπίργκερ Μέλινγκ στο 15ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 43′ με προσπάθεια του Οντσόν Εντουάρ.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με γκολ του Ολιβιέ Εντσάμ, συνεχίστηκε με κυριαρχία της Σέλτικ και ολοκληρώθηκε με υπέροχο πλασέ του Εντουάρ στο 75′.

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Εντσάμ (76’ Ρόγκιτς), Μπράουν, Γκαμπόα, Χέντρι, Εντουάρ, Τιέρνεϊ, Σινκλέρ, Άγερ, Μακ Γκρέγκορ, Φόρεστ.

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ: Χάνσεν, Μέλινγκ, Γένσεν, Μπέντνερ, Χέντενσταντ, Λούντεμο (61’ Σόντερλουντ), Ρεγκίνιουσεν, Τρόντσεν, Χόβλαντ, Χέλαντ (72’ Γκέρσμπαχ), Λέβι.