CHAMPIONS LEAGUE

Ιστορική νίκη η ΤΣΣΚΑ στη Μαδρίτη, η πρόκριση στην Πλζεν (vids)

Η ρωσική ομάδα υποχρέωσε τη Ρεάλ στην πιο βαριά εντός έδρας ήττα της στα ευρωπαϊκά κύπελλα

Στις τάξεις της ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα έχουν να το λένε, νικώντας τη Ρεάλ Μαδρίτης 3-0 στο «Σ. Μπερναμπέου» για το Champions League υποχρέωσαν τη «βασίλισσα» στη πιο βαριά εντός έδρας ήττα της στην τεράστια ιστορία της στα Κύπελλα Ευρώπης.

Όμως αυτό δεν έφθανε για τη ρωσική ομάδα, καθώς την ίδια ώρα η πρωταθλήτρια Τσεχίας Βικτόρια Πλζεν νικούσε στην έδρα της τη Ρόμα 2-1 και ήταν αυτή που πανηγύριζε την κατάκτηση της 3ης θέσης και την ευρωπαϊκή της συνέχεια στο Europa League.

Σενάριο καθόλου θετικό για την Ελλάδα, καθώς η Τσεχία κυνηγά τη χώρα μας στο ranking της UEFA.

Τα ρεκόρ της ΤΣΣΚΑ

Στη Μαδρίτη η ΤΣΣΚΑ άνοιξε το σκορ με τον Τσαλόβ στο 37ο λεπτό, ενώ στο 43ο ο Σενίκοβ διεύρυνε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Το τελικό σκορ της νίκης (0-3) πέτυχε ο Σίγκουρντσον στο 73ο.

Η ΤΣΣΚΑ έγινε η πρώτη ομάδα που νικά δύο φορές τη Ρεάλ στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, αλλά δεν προκρίνεται στην επόμενη.

Ο Ιγκόρ Ακινφέεφ διατήρησε ανέπαφη την εστία του μόλις στο 3ο από τα 50 παιχνίδια σε αγώνες Champions League και τα δύο αυτά είναι κόντρα στη Ρεάλ σε διάστημα 71 ημερών!

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Οντριοθόλα, Βαγέχο, Σάντσεθ, Μαρσέλο (74′ Καρβαχάλ), Ίσκο, Γιορέντε (58′ Κρόος), Βαλβέρδε, Ασένσιο, Μπενζεμά (46′ Μπέιλ), Ζούνιορ Βινίσιους.

ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεφ, Φερνάντες, Ναμπάμπκιν, Μπεκάο, Μάγκνουσον, Σενίκοβ, Μπίστροβιτς, Βλάσιτς, Ομπλιακόβ (89′ Κουτσάεβ), Τσαλόβ (84′ Αμπέλ Ερνάντες), Σίγκουρντσον (90’+4′ Νισιμούρα).

Συνεχίζει η Βικτόρια

Την ίδια ώρα στη Βικτόρια Πλζεν μάθαιναν τα νέα από τη Μαδρίτη και ήξεραν ότι ήθελαν μόνο τη νίκη για να πάρουν στην ισοβαθμία την 3η θέση του ομίλου από την ΤΣΣΚΑ και την πρόκριση στους «32» του Europa League.

Και στο δεύτερο ημίχρονο τα κατάφεραν απέναντι στην κάκιστη Ρόμα, με τον Κώστα Μανωλά να φορά το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κόβαρικ στο 62ο λεπτό, η Ρόμα ισοφάρισε με τον Ουντέρ στο 68′, αλλά η Βικτόρια πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για τo Εuropa League με το γκολ του Τσόρι ύστερα από τέσσερα λεπτά (72′).

ΠΛΖΕΝ: Χρούσκα, Χάβελ, Χέιντα, Χούμπνικ, Λιμπέρσκι, Προχάτσκα, Χροσόβσκι, Κόβαρικ, Τσέρμακ (82′ Χοράβα), Κόπιτς (71′ Πέτρζελα), Τσόρι (87′ Ρέζνιτσεκ).

ΡΟΜΑ: Μιράντε, Σαντόν (75′ Φλορέντσι), Μαρκάνο, Μανωλάς, Κολάροβ, Κριστάντε, Ενζονζί (80′ Πελεγκρίνι), Ουντέρ, Κλάιφερτ, Παστόρε (59′ Τζανιόλο), Σικ.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Ρεάλ Μαδρίτης-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-3 (37’ Τσαλόφ, 43’ Σενίκοφ, 73’ Σίγκουρντσον)
Βικτρόρια Πλζεν-Ρόμα 2-1 (62’ Κόβαρικ, 72’ Τσόρι – 68’ Ουντέρ)

ΑΕΚ: Δεν πηγαίνει Ελβετία με εντολή… UEFA

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιστορική νίκη η ΤΣΣΚΑ στη Μαδρίτη, η πρόκριση στην Πλζεν (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.