CHAMPIONS LEAGUE

Λιόν – Μπαρτσελόνα 0-0: Η μία βρήκε δοκάρι, η άλλη τείχος!

Η Μπαρτσελόνα έχασε πολλές ευκαιρίες, έμεινε όμως για έκτο σερί εκτός έδρας ματς χωρίς νίκη (0-0) σε νοκ άουτ φάση, αλλά δικαιολόγησε πως είναι το μεγάλο φαβορί κόντρα στη Λιόν.

Η Μπαρτσελόνα έχασε πολλές ευκαιρίες, έμεινε για έκτο σερί εκτός έδρας ματς χωρίς νίκη (0-0) σε νοκ άουτ φάση, αλλά δικαιολόγησε τουλάχιστον πως είναι το μεγάλο φαβορί κόντρα στη Λιόν.

25 τελικές προσπάθειες, κι όμως ούτε ένα γκολ. Οι αριθμοί μπορεί να μη λένε πάντα την αλήθεια στο ποδόσφαιρο όμως οι «μπλαουγκράνα» έκαναν ό,τι ήταν δυνατό για να πάρουν από το πρώτο ματς προβάδισμα πρόκρισης. Δεν τα κατάφεραν.

Έχοντας ίσως στο μυαλό τις περσινές εικόνες της Ρώμης, το ξεκίνημα των Καταλανών ήταν μουδιασμένο. Στο 5ο λεπτό ο Τερ Στέγκεν απόκρουσε το σουτ του Αουάρ και στο 9’ ακούμπησε με τα ακροδάχτυλα τον κεραυνό του Τεριέ, για να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι.

Το δεύτερο 45λεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην Μπαρτσελόνα, που πίεσε, είχε ένα καυτό τρίλεπετο (62’-65’) με συνεχόμενες ευκαιρίες των Μέσι και Σουάρες. Ο Κουτίνιο συνέβαλε στην καλύτερη δημιουργία και στο 75΄ο Λόπες που αρνήθηκε το γκολ. Ο Πορτογάλος κίπερ χρειάστηκε να κάνει άλλη μία μεγάλη απόκρουση στο 86’ σε προσπάθεια του Μπούσκετς.

Αυτό που ανησυχεί για τους Καταλανούς, είναι πως στα τρία τελευταία τους παιχνίδια μετρούν μόλις ένα γκολ! Στο “Κάμπ Νόου” δεν θα έχουν δικαιολογίες.
Λιόν: Λόπες, Μαρσέλο, Ντουμπουά, Μεντί, Ντεναγιέρ, Ντομπελέ (84′ Σεΐκ), Τεριέ (78′ Κορνέ), Αουάρ, Τραορέ (68′ Τουσάρ), Ντεμπελέ, Ντεπάι

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Αλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο (81′ Βιδάλ), Λενγκλέ, Σεμέδο, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Μέσι, Σουάρες, Ντεμπελέ (67′ Κουτίνιο)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λιόν – Μπαρτσελόνα 0-0: Η μία βρήκε δοκάρι, η άλλη τείχος!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.