CHAMPIONS LEAGUE

Λειψία – Τότεναμ 3-0: «Καθάρισε» ο Ζάμπιτσερ (vid)

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης

Λειψία – Τότεναμ 3-0: Διπλασίασε τις νίκες της η γερμανική ομάδα και πέρασε στους «8» του Champions League.

Πρωταγωνιστής ο αρχηγός Μάρσελ Ζάμπιτσερ, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ στο α’ ημίχρονο.

O 25χρονος Αυστριακός άνοιξε το σκορ με μακρινό διαγώνιο σουτ στο 10ο λεπτό και διπλασίασε το προβάδισμα της Λειψίας στο 21ο με καρφωτή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι.

Σημειώνεται ότι ο Ζάμπιτσερ δεν είχε ξαναβρεί δίχτυα μέχρι τώρα σε νοκ-άουτ αγώνα ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Κάθε φορά που η Τότεναμ ανέβαζε παίκτες και έχανε την κατοχή, οι γηπεδούχοι έβγαιναν αστραπιαία στην κόντρα.

Ο Λαμέλα απείλησε στο 30’, αλλά επί της ουσίας ο Ζοζέ Μουρίνιο δεν είδε σε κανένα σημείο τους άσους του να κυριαρχούν.

Ο Λο Σέλσο έχασε αρκετά καλή ευκαιρία στο 41’, επομένως το σκορ του α’ ημιχρόνου παρέμεινε στο 2-0.

Το γεγονός ότι αυτή ήταν η πρώτη τελική της Τότεναμ προς την εστία μετά από 176 λεπτά σε όλες τις διοργανώσεις, φανερώνει πολλά.

Ο τραυματισμός του Μουκιελέ (δέχθηκε με δύναμη την μπάλα στο πρόσωπο) πάγωσε προς στιγμήν το κοινό, όμως ευτυχώς δεν άργησε να συνέλθει.

Η τελευταία ευκαιρία της Τότεναμ για τη μεγάλη ανατροπή χάθηκε στο 74ο λεπτό από τον Άλι.

Συνεπώς, η Λειψία καμαρώνει για την παρθενική της πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League, που συνδυάστηκε με αποκλεισμό της φιναλίστ.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 87ο λεπτό από τον Φόρσμπεργκ.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Ουπαμεκανό, Χάλστενμπεργκ, Λάιμερ, Ζάμπιτσερ (87’ Φόρσμπεργκ), Μουκιελέ (56′ Άνταμς), Ανχελίνο, Ενκουνκού (59′ Αϊνταρά), Βέρνερ, Σικ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Τανγκανγκά, Ντάιερ, Αλντερβάιρελντ, Οριέ (90+1’ Φάγκαν-Γουόλκοτ), Γουίνκς, Λο Σέλσο (80′ Φερνάντες), Σεσενιόν, Λαμέλα, Μόουρα, Άλι.

Λειψία – Τότεναμ: Τα γκολ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λειψία – Τότεναμ 3-0: «Καθάρισε» ο Ζάμπιτσερ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.