CHAMPIONS LEAGUE

Λίβερπουλ – Μίλαν 3-2: Ανατροπή στην ανατροπή οι reds (VIDS)

Στο ματς της βραδιάς, με άρωμα παρελθόντος οι κόκκινοι και οι ροσονέρι θυμήθηκαν τις μεταξύ τους ένδοξες μονομαχίες και είπαν να κάνουν ένα... ρεπετισιόν

Αναμφισβήτητα, το ματς της βραδιάς. Λίβερπουλ και Μίλαν θυμήθηκαν τις μεταξύ τους ένδοξες μονομαχίες και είπαν να κάνουν ένα… ρεπετισιόν, με τους κόκκινους τελικώς να παίρνουν μια μεγάλη νίκη (3-2).

Η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα βάζοντας τη Μίλαν από νωρίς στο δικό της ένα τρίτο του γηπέδου. Ούτε δέκα λεπτά δεν πέρασαν και ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ επωφελούμενος από κόντρα στο σουτ που επιχείρησε πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους Άγγλους έπειτα από 35 εμφανίσεις στο Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να είναι στριμωγμένοι στα σχοινιά και λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ είχε δεκατέσσερις σερί εύστοχες εκτελέσεις, αλλά δεν έφτασε στην 15η εξαιτίας του Μάικ Μενιάν, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Αιγύπτιου άσου και καπάκι την κεφαλιά του Ζότα (14΄).

Μέχρι τα πρώτα 35 λεπτά, η Λίβερπουλ είχε την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων και έδειχνε ότι δύσκολα η Μίλαν θα της προκαλούσε προβλήματα.

Μια ιταλική ομάδα δεν πρέπει να υποτιμάται ποτέ και οι Λομβαρδοί φρόντισαν να επιβεβαιώσουν πόσο επικίνδυνοι είναι στις αντεπιθέσεις. Μέσα σε δύο λεπτά, οι Μιλανέζοι έφεραν τούμπα το ματς. Αρχικά, οι «ροσονέρι» ισοφάρισαν με το πανέμορφο πλασέ του Άντε Ρέμπιτς, έπειτα από προσπάθεια του Ραφαέλ Λεάο (42΄).

Κι όμως, τα καλύτερα δεν είχαν έρθει ακόμα για την ομάδα του Πιόλι. Εκατό δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μπραΐμ Ντίαθ ολοκλήρωσε μια υποδειγματική κόντρα επίθεση (44΄) των φιλοξενούμενων. Έτσι λοιπόν, από εκεί που υπήρχε κατηφόρα στο «Άνφιλντ» και την προκαλούσε η Λίβερπουλ, ξαφνικά το ημίχρονο είδε τους reds να έχουν μπλέξει για τα καλά.

Η Λίβερπουλ της Πόλης στο… Άνφιλντ

Λίβερπουλ – Μίλαν χωρίς συγκινήσεις μέχρι το τελευταίο λεπτό δεν γίνεται κι έτσι με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος, ο Μοχάμεντ Σαλάχ ισοφάρισε σε 2-2 (49′).

Και τότε ήταν η σειρά της Λίβερπουλ να φτάσει σε μια ανατροπή. Δράστης ο αρχηγός των reds, Τζόρνταν Χέντερσον, ο οποίος με έναν κεραυνό φάνηκε να ρίχνει τους Μιλανέζους στο καναβάτσο.

Η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη είχε αποδοθεί και πλέον οι reds έπρεπε να διαχειριστούν το νέο τους προβάδισμα με λιγότερη αλαζονεία. Πράγματι, ο Γιούργκεν Κλοπ έδινε συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του και τελικώς η Λίβερπουλ πανηγύρισε με άρωμα… Πόλης μια σημαντική, κυρίως για τον τρόπο που ήρθε, νίκη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λίβερπουλ – Μίλαν 3-2: Ανατροπή στην ανατροπή οι reds (VIDS)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.