CHAMPIONS LEAGUE

Λίβερπουλ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-0: «Βασίλισσα» στην Αγγλία (vid)

Λίβερπουλ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-0: Χάρη στο υπέρ της 3-1 στο πρώτο ματς, η ισπανική ομάδα προκρίθηκε στους «4» του UEFA Champions League.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν στα μετόπισθεν και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του UEFA Champions League.

Η Λίβερπουλ είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 6ο λεπτό με τον Σαλάχ, όμως ο Κουρτουά κράτησε το 0-0.

Στο 16′ ο Μίλνερ απείλησε, αλλά ο Κουρτουά κατέγραψε νέα σπουδαία επέμβαση, προτού ο Μπενζεμά σημαδέψει το δοκάρι του Άλισον.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στη Λίβερπουλ, όταν οι Σαλάχ και Βαϊνάλντουμ αποδείχθηκαν άστοχοι από καλή θέση.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Φιρμίνο να πλησιάζει στο γκολ (ο Κουρτουά δήλωσε και πάλι «παρών»).

Ο Γιούργκεν Κλοπ έριξε στη μάχη τους Αλκάνταρα και Ζότα, σε μία απέλπιδα προσπάθεια να ανατρέψει τα δεδομένα στο τελευταίο ημίωρο.

Η Ρεάλ, πάντως, ήταν εκείνη που άγγιξε το 0-1 – συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό με τους Βινίσιους και Μπενζεμά.

Η Λίβερπουλ άσκησε πίεση στα τελευταία λεπτά για το γκολ που θα της επέτρεπε να πλησιάσει ακόμα μία μεγάλη ευρω-ανατροπή, αλλά οι Ισπανοί κράτησαν μέχρι τέλους και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

Οι συνθέσεις

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Κάμπακ (60′ Ζότα), Φίλιπς, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (60′ Τιάγκο), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Μανέ (82′ Οξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Σαλάχ, Φιρμίνο (82′ Σακίρι)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Μιλιτάο, Νάτσο, Βαλβέρδε, Μεντί, Καζεμίρο, Κρόος (72′ Οντριοθόλα), Μόντριτς, Ασένσιο (82′ Ισκο), Βινίσιους (72′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λίβερπουλ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-0: «Βασίλισσα» στην Αγγλία (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.