CHAMPIONS LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι – Ντόρτμουντ 2-1: Νίκησε στο τέλος αλλά μένουν όλα ανοιχτά (vids)

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε στο τέλος με 2-1 της Ντόρτμουντ, ωστόσο όλα παραμένουν ανοιχτά για την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Η Μάντσεστερ Σίτι… αγχώθηκε κόντρα στη Ντόρτμουντ και εκεί που το ματς έπαιρνε το δρόμο της… ισοπαλίας, ο Φόντεν ως από μηχανής Θεός έκανε το 2-1 στο τελευταίο λεπτό και έδωσε τη νίκη και μικρό προβάδισμα στην ομάδα του για πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να μπουν μπροστά στο σκορ στο 19ο λεπτό. Όλα ξεκίνησαν από μία εκπληκτική κούρσα του Ντε Μπρόινε, με τους παίκτες των γηπεδούχων να αλλάζουν εκπληκτικά τη μπάλα στη συνέχεια και τον Βέλγο να είναι ο τελικός αποδέκτης κάνοντας το 1-0.

Οι Άγγλοι συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι και στη συνέχεια, μέχρι και το 84ο λεπτό. Κάπου εκεί, η Ντόρτμουντ απέδειξε πως είναι «πολύ σκληρή για να πεθάνει», φέρνοντας το ματς στα ίσια. Ο Χάαλαντ έδωσε μαγική ασίστ στον Ρόις που έκανε το 1-1 βάζοντας «φωτιά» στο ματς. Έφτασε έτσι το 18ο γκολ του στο Champions League και έγινε ο πρώτος σκόρερ στη ιστορία της Ντόρμουντ στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση ξεπερνώντας τον Λεβαντόβσκι.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Γκιουντογκάν έγινε αποδέκτης της μπάλας, έπειτα από σέντρα, στα αριστερά της περιοχής, μοίρασε στον Φόντεν και εκείνος αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα σημειώνοντας το τελικό 2-1.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο, Ρόντρι, Γιντογκάν, Μαχρέζ, Ντε Μπράινε, Φόντεν, Σίλβα

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτς, Μορέι, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ, Τζαν, Νταχούντ, Κνάουφ, Χάλαντ, Ρόις

Ρεάλ Μαδρίτης – Λίβερπουλ 3-1: Σαφές προβάδισμα

Μπάγερν Μονάχου: Θετικός στον κορονοϊό και ο Γκνάμπρι, χάνει Παρί Σεν Ζερμέν

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μάντσεστερ Σίτι – Ντόρτμουντ 2-1: Νίκησε στο τέλος αλλά μένουν όλα ανοιχτά (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.