CHAMPIONS LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι – Ολυμπιακός 3-0: Μπορούσε καλύτερα, φοβήθηκε στο πρώτο

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στην Αγγλία για το Champions League...

Μάντσεστερ Σίτι – Ολυμπιακός 3-0: Δεν μπόρεσε ο Ολυμπιακός να πάρει στην Αγγλία από τον αγώνα με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Μάντσεστερ Σίτι – Ολυμπιακός 2-0: Η ομάδα του Πειραιά έπαιξε για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League και ηττήθηκε με 3-0 στο Μάντσεστερ.

Ένα ματς στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» μπορούσαν να κυνηγήσουν κάτι καλύτερο, αλλά φοβήθηκαν τον αντίπαλο. Κάτι το οποίο φάνηκε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Όποτε η Σίτι μπόρεσε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα και θα μπορούσε να είχε βάλει και περισσότερα γκολ.

Παρόλα αυτά όμως στο δεύτερο ημίχρονο που ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός απ’ ότι στο πρώτο μέρος, δέχτηκε δύο γκολ και έγινε το 3-0…

Μάντσεστερ Σίτι – Ολυμπιακός: Δεν μπήκε καλά και το πλήρωσε

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο. Μπήκε περισσότερο φοβισμένα, ενώ δεν έπρεπε.

Αυτό η Μάντσεστερ Σίτι το κατάλαβε και το εκμεταλλεύτηκε.

Έβγαινε μπροστά στην επίθεση όποτε ήθελε η Σίτι και μόλις στο 12′ κατάφερε να ανοίξει και το σκορ. Ο Τόρες άλλαξε την μπάλα έξω από την περιοχή με τον Ντε Μπρούινε. Ο πρώτος μπήκε στην περιοχή ξεφεύγοντας από Σισέ και Χολέμπας και έκανε το πλασέ μόνος του απέναντι στον Σα.

Έτσι οι Άγγλοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα.

Στη συνέχεια η Σίτι έδειξε να ρίχνει κάπως τον ρυθμό της, χωρίς όμως να αφήνει στον Ολυμπιακό πολλά περιθώρια για να κυνηγήσει κάτι. Επίσης υπήρξαν στιγμές που απείλησε ξανά τον Σα, αλλά ο Πορτογάλος όποτε χρειάστηκε αντέδρασε σωστά.

Άδικο το σκορ…

Το οξύμωρο του ματς ήταν πως στο δεύτερο ημίχρονο που ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, δέχτηκε περισσότερα γκολ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε δύο αλλαγές στο ημίχρονο, έβαλε τους Μπρούμα, Πέπε αντί των Ραντζέλοβιτς, Μπουχαλάκη. Ο Μπρούμα έδωσε καλή πνοή στην επιθετική γραμμή. Μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και να βγάλει μπροστά την ομάδα.

Μάλιστα ο Ολυμπιακός απείλησε τη Σίτι με προσπάθειες των Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Χολέμπας και γενικά η άμυνα των γηπεδούχων ένιωσε περισσότερους Πειραιώτες.

Παρόλα αυτά όμως πίσω στην άμυνα υπήρχαν κενά. Στο 81′ ο Ζεσούς μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Σισέ δεν μπόρεσε να τον κόψει και έκανε το σουτ από αρκετά πλάγια θέση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Και στο 90′ ο Κανσέλο βρέθηκε σε θέση βολής έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στον αγώνα…

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Φεράν Τόρες αποτέλεσε μία μόνιμη απειλή για την άμυνα του Ολυμπιακού, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο του ματς. Στο καλό διάστημα της Σίτι δηλαδή. Ήταν και αυτός ο οποίος έκανε το 1-0 στο ματς.

UP: Ήταν όλο το κέντρο της Σίτι ο Ντε Μπρούινε, όλες οι επιθέσεις των Άγγλων περνούσαν από τα πόδια του. Ένα από τα… συνηθισμένα ματς του Βέλγου μέσου.

DOWN: Ο Ραντζέλοβιτς δεν έδωσε στον Ολυμπιακό αυτά που ήθελε και περίμενε ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σέρβος εξτρέμ δεν ήταν καλός και για αυτό έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν υπήρξε κάποια μεγάλη φάση στον αγώνα. Δεν είχε και πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, χαρακτηριστικό και ότι δεν βγήκαν κάρτες.

ΓΚΟΛ: 12′ Τόρες, 81′ Ζεσούς, 90′ Κανσέλο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 55′ Καμαρά

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46′ Πέπε), Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (46′ Μπρούμα), Βαλμπουενά (85′ Σουντανί), Ελ Αραμπί (76′ Χασάν).

Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ακέ, Ζιντσένσκο, Ντε Μπρούινε, Γκουντογκάν, Φοντέν (69′ Ρόντρι), Μαχρέζ (69′ Ζεσούς), Στέρλινγκ (82′ Κανσέλο), Φεράν Τόρες.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μάντσεστερ Σίτι – Ολυμπιακός 3-0: Μπορούσε καλύτερα, φοβήθηκε στο πρώτο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.