CHAMPIONS LEAGUE

Μεγάλο ματς στο Λιόν, αλλά χωρίς νικητή!

Η γαλλική ομάδα έμεινε στο 2-2 με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ – Δοκάρι στο 90’ είχαν οι Ουκρανοί!

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ ήταν με την πλάτη στον τοίχο μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Χόφενχαϊμ, αλλά παρά το αρχικό της προβάδισμα με 2-0, η Λιόν αντέδρασε και με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά, διαμόρφωσε το τελικό 2-2!

Το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων θυρών μετά την περσινή τιμωρία της Λιόν για τα επεισόδια με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που μπήκαν πιο αποφασιστικοί στο παιχνίδι και με τον Μοράες να είναι σε μεγάλη μέρα πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο 44’ ο  Ισμαΐλι έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μοράες με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0 για τους Ουκρανούς, τα οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 55’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής βγήκε σε μια αντεπίθεση της Σαχτάρ και με ένα πολύ έξυπνο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόπες.

Ωστόσο, η Λιόν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 70’ ο Ντεμπελέ μείωσε σε 2-1 και στο 72’ ο Ντουμπουά έφερε το σκορ στο 2-2.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά. Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και οι δύο ομάδες κυνήγησαν με μανία το γκολ. Μάλιστα η Σαχτάρ έφτασε μία ανάσα, αφού είχε δοκάρι με τον Καγιοντέ στο 90’!

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντουμπουά, Μαρσέλο, Ντενάιερ, Μεντί, Τουσάρ, Εντομπελέ (87’ Πάπε Ντιόπ), Αουάρ, Τραορέ (63’ Ντεπάι), Φεκίρ, Ντεμπελέ (81’ Κορνέ).

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ: Πιατόβ, Ματβιένκο, Κριβτσόβ, Ράκιτσκι, Μαϊκόν, Στεπανένκο, Άλαν Πάτρικ (75’ Κοβαλένκο), Μάρλος, Τάισον, Μοράες (83’ Καγιοντέ).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Χόφενχαϊμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (1’ Μπελφοντί – 7’ Αγκουέρο, 87’ Νταβίντ Σίλβα)

Λιόν – Σαχτάρ Ντόνεσκ 2-2 (70’ Ντεμπελέ, 72’ Ντουμπουά – 44’, 55’ Μοράες)

Ο Σίλβα έσωσε τη Σίτι, “κυρία” με σούπερ Ντιμπάλα η Γιούβε

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μεγάλο ματς στο Λιόν, αλλά χωρίς νικητή!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.