CHAMPIONS LEAGUE

Μπενφίκα-Άγιαξ: Πήραν βαθμό οι Ολλανδοί (vid)

Ο Άγιαξ απέσπασε ισοπαλία από την Μπενφίκα κι έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League

Στο 1-1 έμειναν η Μπενφίκα με τον Άγιαξ , αφού παρά το αρχικό προβάδισμα των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Η ισοπαλία περιπλέκει τα πράγματα για τη μάχη της δεύτερης θέσης και κατ’ επέκταση της τρίτης που οδηγεί στο Europa League. Πλέον η Μπάγερν έχει δέκα βαθμούς, ενώ ο Άγιαξ είναι στους 8, η Μπενφίκα στους 4 και οι Ολλανδοί τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Η Μπενφίκα δείχνει ότι θα περιοριστεί στην τρίτη θέση από την στιγμή που δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Άγιαξ, μέσα στη Λισσαβώνα.

Οι «αετοί της Λισσαβώνας» προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 29’ με σουτ του Ζόνας μέσα από την περιοχή.

Πάντως απειλήθηκαν και με την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε το κοντινό πλασέ του Φαν ντε Μπεκ.

Το δεύτερο μισό του αγώνα δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, αφού ο Ζόνας αποχώρησε λόγω τραυματισμού στο 55’.

Ο Άγιαξ απέδειξε και πάλι ότι είναι εξαιρετική ομάδα και μπορεί να κάνει ζημιές σε όλες τις έδρες. Αυτό έκανε και στην Πορτογαλία και για την ακρίβεια στο 61’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το κοντινό πλασέ του Τάντιτς.

Με τη σέντρα, η Μπενφίκα απείλησε σε σουτ του Γκριμάλντο, αλλά ο Ονανά απέκρουσε και διατήρησε το αποτέλεσμα, ενώ στο υπόλοιπο του αγώνα, οι Πορτογάλοι προσπάθησαν όμως δεν βρήκαν λύσεις και το 1-1 παρέμεινε.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο, Ρούμπεν Ντίας, Φέισα, Σάλβιο (48’ Ράφα Σίλβα), Γκάμπριελ, Τσέρβι, Ζέντσον Φερνάντες (75’ Πίτσι), Ζόνας (55’ Σεφέροβιτς).

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Μαζραουί, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Ντε Γιονγκ (86’ Γούμπερ), Σόνε, Φαν ντε Μπέεκ, Νέρες (74’ Ντολμπεργκ), Τάντιτς, Ζιγιές.