CHAMPIONS LEAGUE

Νάπολι – Μπαρτσελόνα 1-1: Προβάδισμα οι «μπλαουγκράνα» (vid)

Δείτε σε video τα highlights της αναμέτρησης

ΝάπολιΜπαρτσελόνα 1-1: Οι «μπλαουγκράνα» πήραν προβάδισμα πρόκρισης στην προημιτελική φάση του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία, αλλά στο 30ό λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα.

Ο Πιότρ Ζιελίνσκι έδωσε στον Ντρις Μέρτενς, ο οποίος έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ και έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι».

Με αυτό το γκολ ο Βέλγος ισοφάρισε τον Μάρεκ Χάμσικ στην κορυφή των πρώτων σκόρερ της ιστορίας της Νάπολι (121).

Στο φινάλε του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό, ο Κώστας Μανωλάς λίγο έλειψε να ξανασκοράρει εναντίον της Μπαρτσελόνα (το είχε κάνει με τη φανέλα της Ρόμα στο ιστορικό 3-0 του 2018), όταν η προβολή του πέρασε λίγο άουτ.

Το β’ μέρος, πάντως, δεν κύλησε καλά για τη Νάπολι, αφού στο 54’ αποχώρησε τραυματίας ο Μέρτενς και στο 57’ οι «μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν.

Ο Νέλσον Σεμέντο που καλυπτόταν από τον Τζοβάνι ντι Λορέντσο γύρισε στον Αντουάν Γκριεζμάν κι εκείνος βρήκε δίχτυα με κοντινό πλασέ.

Έκτοτε, η Μπαρτσελόνα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η Νάπολι απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Το ματς ολοκληρώθηκε με τον Αρτούρο Βιδάλ να δέχεται δύο κίτρινες σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων, μία για φάουλ και μία για την αντίδρασή του.

To μελανό σημείο για την Μπαρτσελόνα είναι ότι εκτός του Βιδάλ θα απουσιάσει από τη ρεβάνς και ο Σέρχιο Μπουσκέτς, ενώ ο Ζεράρ Πικέ κινδυνεύει να χάσει το ντέρμπι με τη Ρεάλ (αποχώρησε με ενοχλήσεις στις καθυστερήσεις).

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Μανωλάς, Μαξιμοβιτς, Μάριο Ρουί, Ντι Λορέντσο, Ντέμε (80′ Αλαν), Ζιελίνσκι, Φαμπιάν Ρουίθ, Μέρτενς (54′ Μίλικ), Ινσίνιε, Καγιεχόν (74′ Πολιτάνο)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ (90+3′ Λενγκλέ), Ουμτιτί, Φίρπο, Σεμέντο, Βιδάλ, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (55′ Αρτούρ), Ντε Γιονγκ, Μέσι, Γκριεζμάν (87′ Φατί).

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νάπολι – Μπαρτσελόνα 1-1: Προβάδισμα οι «μπλαουγκράνα» (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.