CHAMPIONS LEAGUE

Ντόρτμουντ – Ίντερ 3-2: Της έδωσε αβάτζο και μετά «χτύπησε»! (vid)

Τρομερή ανατροπή των Γερμανών απέναντι στην Ίντερ...

Ντόρτμουντ – Ίντερ 3-2: Ούτε επίτηδες να το έκανε αυτό η Ντόρτμουντ! Η Ίντερ βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί με 0-2, αλλά νίκησαν οι Γερμανοί με 3-2!

Το είχε πει άλλωστε και ο Γκάρι Λίνεκερ: «Το ποδόσφαιρο είναι απλό άθλημα, 22 παίκτες κυνηγούν μια μπάλα για 90 λεπτά και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί». Το ένιωσε αυτό 100% η Ίντερ στη Βεστφαλία.

Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στο ματς του Champions League και κατάφερε να προηγηθούν με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 5′ ο Λαουτάρο ήταν αυτός ο οποίος έκανε το 0-1 στο παιχνίδι. Και λίγο πριν την ανάπαυλα του αγώνα και συγκεκριμένα στο 40′, ο Βετσίνο «έγραψε» το 0-2.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Τσέλσι – Άγιαξ 4-4: Το ματς της χρονιάς – Άντεξε ο Αίαντας (vids)

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Ντόρτμουντ έκανε ό,τι ήθελε στο ματς! «Έπνιξε» την Ίντερ και τη… σφυροκόπησε.

Μείωσε νωρίς, καθώς στο 51′ ο Χακίμι έκανε το 1-2, ενώ επίσης νωρίς ήρθε και η ισοφάριση. Ο Μπραντ ήταν αυτός ο οποίος στο 64′ σημείωσε το 2-2.

Από εκεί και πέρα πλέον η Ντόρτμουντ είχε ένα μισάωρο μπροστά της να πάρει τη νίκη. Μέσα σε ένα γήπεδο το οποίο είχε ξεσηκωθεί και η Βεστφάλια θύμισε τη γνωστή δυνατή έδρα.

Η Ίντερ δεν άντεξε και στο 77′ ο Χακίμι σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμόρφωσε το τελικό 3-2!

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Χακίμι, Ακανζί, Χούμελς, Σουλτς, Βίτσελ, Βάιγκλ, Σάντσο (82′ Πίστσεκ), Μπραντ, Αζάρ (89′ Γκερέιρο), Γκέτσε (64′ Αλκάθερ).

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Καντρέβα, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Βεσίνο (68′ Σένσι), Μπιράγκι (66′ Λαζάρο), Λαουτάρο, Λουκάκου (73′ Πολιτάνο).

6ος όμιλος
Μπαρτσελόνα-Σλάβια Πράγας 0-0
Ντόρτμουντ-Ίντερ 3-2 (51′ και 77′ Χακίμι, 64′ Μπραντ – 5′ Λαουτάρο, 40′ Βετσίνο)