CHAMPIONS LEAGUE

ΠΑΟΚ – Μπεσίκτας 3-1: Besiktas bye bye! (vids)

Ο «τουρκοφάγος» ΠΑΟΚ πήρε επική πρόκριση μέσα στην Τούμπα επί της Μπεσίκτας με 3-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Τζόλη που πέτυχε δύο τέρματα. Ψυχή, πάθος και μαχητικότητα. Ένας ΠΑΟΚ να τον πιεις στο ποτήρι κατάπιε τη Μπεσίκτας και πήρε επική πρόκριση με 3-1 με τον Τζόλη να βρίσκει δύο φορές δίχτυα και τον Πέλκα...

Ο «τουρκοφάγος» ΠΑΟΚ πήρε επική πρόκριση μέσα στην Τούμπα επί της Μπεσίκτας με 3-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Τζόλη που πέτυχε δύο τέρματα.

Ψυχή, πάθος και μαχητικότητα. Ένας ΠΑΟΚ να τον πιεις στο ποτήρι κατάπιε τη Μπεσίκτας και πήρε επική πρόκριση με 3-1 με τον Τζόλη να βρίσκει δύο φορές δίχτυα και τον Πέλκα να γράφει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Οι «ασπρόμαυροι» αντιμετώπισαν πήρε επική πρόκριση και θύμισε εκείνη μέσα στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενέρμπαχτσέ, όπου ο Άραβας σπίκερ φώναζε «bye bye» στους Τούρκους, σε ένα βίντεο που έγινε viral.

Οι παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και όταν βρήκαν την κατάλληλη ευκαιρία «χτύπησαν». Στο 7ο λεπτό, ο Δικέφαλος άνοιξε τον «χορό» των τερμάτων, με το Σβαμπ να βγάζει εκπληκτική μπαλιά στον Γιαννούλη, ο οποίος από τα αριστερά έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Τζόλη που δεν αστόχησε για το 1-0.

Οι «ασπρόμαυροι» άφησαν την κατοχή στους φιλοξενούμενους, κλείνοντας όλους τους χώρους και περιορίζοντας τις αντίπαλες ευκαιρίες. Υπό την έντονη βροχή, ο ΠΑΟΚ πήγαινε τον ρυθμό όπως ήθελε. Πάτησε πάλι το «γκάζι» μετά το 20ο λεπτό, κάνοντας ένα 10λεπτο ξέσπασμα. Στο 24΄ ο Τζόλης διπλασίασε τα πρωσωπικά του τέρματα αλλά και αυτά του Δικεφάλου, μετά από τρομερή ενέργεια του Άκπομ που παρά το γεγονός πως γλίστρισε, κατάφερε να βγάλει τη μπαλιά στον νεαρό επιθετικό που έγραψε το 3-0. Έξι λεπτά αργότερα, ο Δικέφαλος σε μία φάση πανομοιότυπη με τις προηγούμενες έκανε το 3-0, με τον Τζόλη να δίνει πάσα πάρε – βάλε στον Πέλκα που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπεσίκτας όπως ήταν λογικό πίεζε χωρίς αποτέλεσμα, όμως ο Λενς εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος, έβγαλε στον Λαρίν που με προβολή μείωσε σε 3-1.

Λίγο αργότερα, ο Άκπομ έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει… ανάσα τριών τερμάτων και πάλι, αφού αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Οι Τούρκοι μπήκαν φουριόζοι, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες μέσα στα πρώτα πέντε λεπτά του ημιχρόνου, πέφτοντας πάνω στο «τείχος» του Ζίφκοβιτς. Ωστόσο, ο Δικέφαλος δεν σταμάτησε να δημιουργεί ευκαιρίες, χάνοντας μάλιστα στο 67′ ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Λημνιό να μη μπορεί να νικήσει τον Ντεστάνογλου. Οι παίκτες της Μπεσίκτας πίεσαν, έκλεισαν στα καρέ τους τους παίκτες των «ασπρόμαυρων», χωρίς όμως να μπορούν να καταφέρουν κάτι.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον νεαρό Χρήστο Τζόλη. Άλλωστε, οι αριθμοί μιλούν από μόνοι τους. Ο νεαρός πέτυχε δύο τέρματα και έγινε ένας από τους μικρότερους σε ηλικία που σκοράρουν σε ευρωπαϊκό ματς. Ο 18χρονος μέτρησε δύο γκολ, ενώ μοίρασε και μία ασίστ πάρε – βάλε στον Πέλκα που έκανε το 3-0.

UP: Ο Ζίφκο Ζίφκοβιτς έκανε μία μεγάλη εμφάνιση και κράτησε τον ΠΑΟΚ στα δύσκολα σημεία του παιχνιδιού. Οι παίκτες της Μπεσίκτας είχαν μεγάλες ευκαιρίες κυρίως στο δεύτερο μέρος για να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, όμως βρήκαν μπροστά τους του «τείχος» που λέγεται Ζίφκοβιτς.

DOWN: Ολόκληρη η άμυνα της Μπεσίκτας. Ο ΠΑΟΚ έκανε ότι ήθελε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και αν δεν έβρισκε μπροστά του τον Ντεστάνοβιτς, θα μπορούσε να δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ακριβοδίκαιος στις αποφάσεις του ο Ιταλός Ντανιέλε Ντοβερί, που δεν χαρίστηκε στο σκληρό παιχνίδι, μοιράζοντας πέντε κάρτες, ενώ τα λάθη του ήταν ελάχιστα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22’ Μιχαηλίδης, 45+1’ Ίνγκασον, 63’ Ελ Καντουρί, 69’ Πέλκας – 11’ Ενσακαλά

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΟΚ: Ζίφκοβιτς, Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ροντρίγκο (44’ Λημνιός), Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (76’ Εσίτι), Τζόλης (84′ Ζαμπά), Άκπομ

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Ερσίν, Λενς, Βίντα, Ουέλιντον, Ενσακαλά (81′ Ουμούτ), Νετσίπ, Ατίμπα, Μπόιντ (46’ Οζιακούπ), Μενσά (69’ Ντορούκχαν), Ενκουντού, Λάριν