CHAMPIONS LEAGUE

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπασακσεχίρ 5-1: Ξέσπασμα με 5αρα και πρωτιά (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 5-1 την Μπασακσεχίρ και προκρίθηκε στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ ως πρώτη στον όμιλο, μπροστά από τη Λειψία

Το παιχνίδι είχε διακοπεί χθες στο 16ο λεπτό για ρατσιστική επίθεση και συνεχίστηκε σήμερα.

Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 5 -1 την Μπασακσεχίρ και προκρίθηκε στους «16» του Champions League ως πρώτη στον όμιλο, μπροστά από τη Λειψία.

Οι Παριζιάνοι ήθελαν μόνο τη νίκη για την κατάληψη της πρώτης θέση απέναντι στην αδιάφορη τουρκική ομάδα. Αυτή η διαφορά κινήτρου φάνηκε με την επανέναρξη του παιχνιδιού. Σε σχηματισμό 3-5-2 και με τους Νεϊμάρ και Εμπαπέ στην επίθεση, οι γηπεδούχοι έκαναν πάρτι.

Ο Νεϊμάρ βρισκόταν σε κέφια και αυτό φάνηκε στο 21ο λεπτό. Με μία ποδιά και ένα εξαιρετικό τελείωμα έγραψε το 1-0.

Στο 39ο λεπτό ο Εμπαπέ πάσαρε στον Νεϊμάρ και ο Βραζιλιάνος νίκησε τον Γκουνόκ για το 2-0.

Η γαλλική ομάδα έφτασε και σε τρίτο γκολ, με τον Νεϊμάρ να κερδίζει πέναλτι από τον Γκουνόκ στο 41ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εμπαπέ, ο οποίος σκόραρε το πρώτο του φετινό γκολ στο Champions League.

Στο 47′ ο Νεϊμάρ πέτυχε χατ-τρικ με ένα σουτ έξω από την περιοχή μετά από ατομική προσπάθεια.

Η τούρκικη ομάδα μείωσε σε 4-1 μετά από ένα σουτ του Καβεχτσί που κόντραρε στα σώματα.

Οι Παριζιάνοι σκόραραν και 5ο γκολ ξανά στην κόντρα. Αυτή τη φορά, ο Ντι Μαρία βγήκε στην αντεπίθεση και έδωσε έτοιμο γκολ στον Εμπαπέ, ο οποίος έγραψε το 5-1 προ κενής εστίας.

Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Κέιλορ Νάβας, Μαρκίνιος (67′ Κέρερ), Ντανίλο, Κιμπεμπέ (90′ Ντιαλό), Φλορέντσι (80′ Πεμπελέ), Μπάκερ, Βεράτι (80′ Γκουέγ), Ραφίνια (46′ Ντι Μαρία), Παρέδες, Νεϊμάρ, Μπαπέ

Μπασακσεχίρ (Οκάν Μπουρούκ): Γκιουνόκ, Καλντιρίμ (68′ Μπολινγκολί-Μπομπό), Ράφαελ (68′ Τζουλιάνο), Ποντσκ, Τοπάλ, Τεκντεμίρ (89′ Τσαντλί), Τουρούτς, Οζκάν, Καχβετσί, Γκούλμπραντσεν (80′ Κάπλαν), Κριβελί (68′ Μπα).

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Λειψία – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2 (2’ Ανχελίνιο, 13’ Χαϊνταρά, 69’ Κλάιφερτ – 80’ πεν. Μπρούνο Φερνάντες, 82’ αυτ. Κονατέ)
Παρί Σεν Ζερμέν – Μπασακσεχίρ 5-1 (21’, 37’, 50’ Νεϊμάρ, 42’ πεν., 62’ Εμπαπέ – 57’ Τοπάλ)