CHAMPIONS LEAGUE

Περίπατος για Λίβερπουλ, 4-1 στο Βέλγιο τη Γκενκ (vid)

Ένας Τσάμπερλεϊν όλη η Λίβερπουλ στο Βέλγιο

Ένας απίθανος Τσάμπερλεϊν οδήγησε τη Λίβερπουλ σε εμφατική νίκη με 4-1 επί της Γκενκ στο Βέλγιο και έκανε ακόμη ένα βήμα για την πρόκριση στους «16» του Champions League.

Με μπροστάρη τον Άγγλο εξτρέμ, οι «κόκκινοι» κατάφεραν να ξεπεράσουν με ευκολία το εμπόδιο της Γκενκ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Champions League: Όλα τα γκολ της Τετάρτης (vids)

Οι Βέλγοι γνώριζαν τις δυσκολίες της αναμέτρησης κόντρα στην κάτοχο του τροπαίου, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να θέλει απαραιτήρως τη νίκη με σκοπό την εδραίωση σε τροχιά πρόκρισης.

Η Λίβερπουλ έδειξε τι διαθέσεις της μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Τσάμπερλεϊν να πλασάρει σωστά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πρωταθλητές Ευρώπης εμφανίστηκαν πιο ζωηροί.

Σαλάχ, Μανέ και Φιρμίνο δημιούργησαν φάσεις στην αντίπαλη περιοχή, αλλά και πάλι ο Τσάμπερλεϊ έδωσε τη λύση και διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα χαρίζοντας προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του.

Στο 79′ η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να βρει για τρίτη φορά δίχτυα.

Σκόρερ αυτή τη φορά ο Σαντιό Μανέ, με τον Αφρικανό να τελειώνει ιδανικά μια εξαιρετικά οργανωμένη προσπάθεια των συμπαικτών του.

Η Λίβερπουλ με τον Μοχάμεντ Σαλάχ βρήκε και 4ο τέρμα, όμως δεν ήταν αυτή που έκλεισε τον χορό των γκολ.

Η Γκενκ ένα λεπτό αργότερα από το τέρμα του Αιγύπτιου πέτυχε το γκολ της τιμής, με τον Οντέι στο 88′ να διαμορφώνει το τελικό 1-4.

Γκενκ (Φελίτσε Ματσού): Κούκε, Μαέλε, Κουέστα, Λουκούμι, Ουρόνεν, Μπέργκε, Μπογκοντά (66′ Ντονγκαλά), Χέινεν, Iτο (89′ Χάτζι), Σαμάτα, Ονουάτσου (81′ Οντέι).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αλισον, Μίλνερ, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον (63′ Γκόμες), Φαμπίνιο, Κεϊτά, Τσάμπερλεϊν (74′ Βαϊνάλντουμ), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο (80′ Οριγκί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περίπατος για Λίβερπουλ, 4-1 στο Βέλγιο τη Γκενκ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.