CHAMPIONS LEAGUE

Προκρίθηκε ως δεύτερη η Λιόν – Πρωτιά για την Σίτι (vid)

Η Λιόν απέσπασε ισοπαλία στην Ουκρανία από την Σαχτάρ Ντόνετσκ και προκρίθηκε ως δεύτερη από τον έκτο όμιλο – Στην πρώτη θέση η Μάντσεστερ Σίτι με το 2-1 επί της Χόφενχάιμ

Η Λιόν κράτησε τη δεύτερη θέση του έκτου ομίλου αφού απέσπασε ισοπαλία στην Ουκρανία από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ με 1-1. Στο άλλο παιχνίδι η Σίτι νίκησε 2-1 τη Χόφενχάιμ!

Η αναμέτρηση δεν άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Γάλλους. Η Σαχτάρ άνοιξε το σκορ με τον Ζούνιορ Μοράες κι έβαλαν τα θεμέλια για τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση.

Ωστόσο, η γαλλική ομάδα αντέδρασε σο δεύτερο ημίχρονο. Ο Φεκίρ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 65’ και η ισοπαλία κράτησε τη Λιόν στη δεύτερη θέση και φυσικά της έδωσε το εισιτήριο για ην επόμενη φάση του Champions League.

Ετσι η Λιόν παρέμεινε στη δεύτερη θέση και η Σαχτάρ θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στο Europa League.

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ: Πιάτοβ, Ματβιγένκο, Κριβτσόβ, Κοτσολάβα (46’ Μπούτκο), Ισμαΐλι, Μαϊκόν, Στεπανένκο, Μάρλος (87’ Μπολμπάτ), Κοβαλένκο (83’ Καγιόντε), Τάισον, Μοράες.

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντεναγέρ, Μαρσέλο, Μάρσαλ, Τετέ, Τουσάρ, Αουάρ, Μεντί, Φεκίρ (89’ Ντουμπουά), Ντεπάι (80’ Ντεμπελέ), Τραορέ (72’ Εντομπελέ).

Το γύρισε η Σίτι και κράτησε την πρωτιά

Η Μάντσεστερ Σίτι μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά τελικά γύρισε το παιχνίδι με τη Χοφενχάιμ και επικράτησε με 2-1.

Οι Γερμανοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους κι άνοιξαν το σκορ στο 16’ με πέναλτι του Κράμαριτς και φάνηκε ότι θα το κρατήσουν μέχρι το ημίχρονο, αλλά ο Λιρόι Σανέ είχε διαφορετική άποψη.

Ο Γερμανός ισοφάρισε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ενώ έκανε το 2-1 στο 61’ και έδωσε έτσι την πρώτη θέση του ομίλου στην αγγλική ομάδα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον Μοράες, Στόουνς (46’ Γουόκερ), Οταμέντι, Λαπόρτ, Ζιντσένκο (64’ Ντελφ), Μπερνάντο Σίλβα (85’ Κομπανί), Γκιουντογκάν, Φοντέν, Στέρλινγκ, Γκαμπριέλ Ζεζούς, Σανέ.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Μπρένετ (46’ Νέλσον), Νούχου, Χούμπνερ, Καντέραμπεκ, Γκρίλιτς, Γκέιγκερ (63’ Αμίρι), Μπιτενκούρτ (70’ Μπελφοντίλ), Σουλτζ, Ζοέλιντον, Κράμαριτς.