CHAMPIONS LEAGUE

Προβάδισμα πρόκρισης για Άγιαξ και Ντινάμο Ζάγκρεμπ (vids)

Ο Άγιαξ επικράτησε με 3-1 της Ντινάμο Κιέβου, ισοπαλία (1-1) ανάμεσα σε Γιουνγκ Μπόις και Ντινάμο Ζάγκρεμπ

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε ο Άγιαξ στο πρώτο παιχνίδι με την Ντιναμό Κιέβου, της οποίας επιβλήθηκε με 3-1.

Με την έναρξη του αγώνα, οι Ολλανδοί βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στο γκολ. Ο Ζιγιές βρήκε τον Τάντιτς, αυτός γύρισε στον Φαν ντε Μπέεκ και ο τελευταίος με σουτ νίκησε τον Μπόικο για το 1-0.

Σε μία αδράνεια, όμως, οι Ουκρανοί έφεραν το ματς στα ίσια με κοντινό πλασέ του Κεντζιόρα. Στο 35΄ο Αίαντας προηγήθηκε ξανά με σουτ του Ζιγιές που κόντραρε πάνω στο κεφάλι του Καντάρ και, άλλαξε πορεία. Και έφτασε στο 3-1 στο 44′ με τον Τάντιτς.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, ο Άγιαξ απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Μαζραουί, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταγλιαφίκο, Φαν ντε Μπέεκ (87′ Ντε Βιτ), Σένε, Ντε Γιονγκ, Ζιγιές, Χούντελααρ, Τάντιτς.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Μπόικο, Κετζιόρα, Μπούρντα, Καντάρ, Πίβαριτς, Χάρμας (46′ Σεπέλιεβ), Σιντόρτσουκ (77′ Τσε Τσε), Μπουγιάλσκι, Τσιχάνκοβ, Μπεσέντιν, Βέρμπιτς.

ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ Η ΝΤΙΝΑΜΟ

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Ελβετία. Η Γιουνγκ Μπόις κατάφερε να προηγηθεί με τον Εμπαμπού στο δεύτερο λεπτό. Οι Κροάτες ισορρόπησαν το ματς και με τον Όρσιτς έφεραν το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντινάμο άντεξε στην πίεση των Ελβετών και κράτησε το υπέρ της 1-1.

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: Φον Μπάλμος, Φον Μπέργκεν, Μπενίτο, Εμπαμπού, Βίτριχ, Σουλεϊμάνι, Σανόγκο, Ενγκαμαλού (81′ Ενσαμέ), Σόου, Χοαρού, Φάσναχτ (70′ Εμπίσχερ).

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Ζάγκορατς, Λέοβατς, Κατρίν, Ντιλαβέρ, Αντέμι, Χαΐροβιτς (83′ Καντζιόρ), Στογιάνοβιτς, Γκόγιακ, Ντάνιελ Όλμο (86′ Σούνιτς), Γκραβράνοβιτς (74′ Μπούντιμιρ), Όρτσιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προβάδισμα πρόκρισης για Άγιαξ και Ντινάμο Ζάγκρεμπ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.