CHAMPIONS LEAGUE

Τελικός χωρίς Ρεάλ γίνεται; Δεν γίνεται!

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν προκρίθηκε χάρη στο 2-2 με την Μπάγερν

Είναι ξανά εκεί! Η Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκε για τρίτη διαδοχική χρονιά στον τελικό του Champions League, αφού κατάφερε να διατηρήσει το 2-2 με την Μπάγερν στον επαναληπτικό του “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Σέρχιο Ράμος αδράνησε, η μπάλα κατέληξε στον Τζόσουα Κίμιχ, ο οποίος άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ και απέδειξε ξανά ότι διανύει την καλύτερη σεζόν του.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο προερχόταν από γκολ στα τελευταία εννέα εντός έδρας ματς σε όλες τις διοργανώσεις, όμως στην 152η συμμετοχή του στο Champions League (μόνος δεύτερος πια πίσω από τον Ίκερ Κασίγιας των 167), ήταν αθόρυβος.

Αντίθετα με τον «CR7» που αστόχησε στο 6’, ο Καρίμ Μπενζεμά των μόλις δύο γκολ στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης ισοφάρισε με κεφαλιά στο 11’.

Τα αμυντικά κενά της Ρεάλ Μαδρίτης αυξήθηκαν, αλλά ο Τόμας Μίλερ στο 32’ και οι Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, Χάμες Ροντρίγκες στο 33’, δεν κατάφεραν να δώσουν εκ νέου το προβάδισμα στην Μπάγερν.

Η ομάδα του Γιουπ Χάινκες απείλησε ξανά στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου τόσο με τον Κορεντέν Τολισό στο 45’ όσο και με τον Λεβαντόβσκι στις καθυστερήσεις, σε μία φάση που έπρεπε να δοθεί πέναλτι για χέρι του Μαρσέλο.

Το τραγικό λάθος του Σβεν Ούλραϊχ με τη σέντρα του β’ μέρους έδωσε την ευκαιρία στον Μπενζεμά να σημειώσει ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του και, ουσιαστικά, να καταδικάσει την Μπάγερν.

Ο Νταβίντ Αλάμπα πλησίασε στην ισοφάριση με δυνατό σουτ που εξουδετέρωσε ο εξαιρετικός Κέιλορ Νάβας στο 51’, ενώ στο 54’ η Ρεάλ έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση με τον Ρονάλντο.

Με κατοχή 57% στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», οι πρωταθλητές Γερμανίας έγραψαν  σχετικά γρήγορα το 2-2 (διπλή προσπάθεια του Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος δεν πανηγύρισε) και το ματς πήρε φωτιά.

Ο Ζιντάν φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική γραμμή με Γκάρεθ Μπέιλ και Καζεμίρο, τη στιγμή που ο Χάινκες τα έπαιζε όλα για όλα με τον Σάντρο Βάγκνερ αντί του Τολισό.

Οι συνεχείς προωθήσεις του Αλάμπα από αριστερά δεν έφερναν αποτέλεσμα στην Μπάγερν, η οποία για τα τελευταία λεπτά είχε στην ενδεκάδα της και τον Χάβι Μαρτίνεθ.

Ο Τσουνεΐτ Τσακίρ έδειξε πέντε λεπτά καθυστερήσεις, η βαυαρική ομάδα εγκαταστάθηκε στα καρέ του Νάβας, το ρολόι έφτασε μέχρι το 90+7′, αλλά το σκορ δεν έφτασε μέχρι το… 2-3.

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα διεκδικήσει το τρίτο διαδοχικό Champions League και το τέταρτο την τελευταία πενταετία, με αντίπαλο είτε τη Λίβερπουλ είτε τη Ρόμα στον τελικό της 26ης Μαΐου στο “Ολιμπίσκι” του Κιέβου.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Νάβας, Βάθκεθ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κόβατσιτς (72′ Καζεμίρο), Κρόος, Μόντριτς, Ασένσιο (88′ Νάτσο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (72′ Μπέιλ).

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλραϊχ, Κίμιχ, Χούμελς, Ζίλε, Αλάμπα, Τολισό (75′ Βάγκνερ), Αλκάνταρα, Ροντρίγκες (64′ Μαρτίνεθ), Μίλερ, Ριμπερί, Λεβαντόβσκι.

To πρόγραμμα της ημιτελικής φάσης

Τρίτη (1/5)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν 2-2 [2-1]

Τετάρτη (2/5)

Ρόμα – Λίβερπουλ [2-5]

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τελικός χωρίς Ρεάλ γίνεται; Δεν γίνεται!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.