CHAMPIONS LEAGUE

Τελικώς… Λίβερπουλ!

Η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ έχασε 4-2 από τη Ρόμα αλλά προκρίθηκε στον τελικό του Champions League

Η Λίβερπουλ δέχθηκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά από τη Ρόμα, αλλά η ήττα με 4-2 της χάρισε την πρόκριση στον τελικό του Champions League, όπου στις 26 Μαΐου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Εουζέμπιο ντι Φραντσέσκο παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 4-3-3 για τις… ανάγκες του αγώνα, ενώ στον αντίποδα ο Γίργκεν Κλοπ χρησιμοποίησε βασικό τον Σαντιό Μανέ που είχε λείψει στο ματς με την Στόουκ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και αφού προηγήθηκε ένα πολύ καλό σουτ του Αλεσάντρο Φλορέντζι στο 6ο λεπτό, ο Ράτζα Ναϊνγκολάν έκανε λάθος πάσα, ο Ρομπέρτο Φιρμίνο προχώρησε με την μπάλα, την κατάλληλη στιγμή την έδωσε στον Μανέ κι εκείνος έφτασε τα 9 γκολ στις τελευταίες 8 συμμετοχές του στο Champions League.

Η αμυντική λειτουργία της Ρόμα δεν ενέπνεε σιγουριά στο ξεκίνημα, όμως η ισοφάριση ήρθε με έναν ανέλπιστο τρόπο μόλις 6 λεπτά αργότερα (σπάνιο αυτογκόλ του Τζέιμς Μίλνερ στο 15’).

Τελευταία φορά που οι «κόκκινοι» πλήγωσαν την εστία τους στη διοργάνωση ήταν το 2008 με τον Γιον Άρνε Ρίισε και, μάλιστα, ξανά στην ημιτελική φάση (αντίπαλος η Τσέλσι).

Η Λίβερπουλ, πάντως, δεν θορυβήθηκε από την άτυχη αυτή στιγμή, καθώς στο 25’ άγγιξε το γκολ με τον Μανέ και στο 26’ το έβαλε με κοντινή κεφαλιά του Τζορτζίνιο Βαϊνάλντουμ, έπειτα από λάθος απόκρουση του Έντιν Τζέκο.

Η σειρά είχε ήδη 10 γκολ και στο 35’ λίγο έλειψε να γίνουν 11, όταν το τρομερό σουτ του Στεφάν Ελ Σαραουί σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Λόρις Κάριους.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Ρόμα, αφού στο 52’ ο Κάριους απέκρουσε το σουτ του Ελ Σαραουί, αλλά ο επερχόμενος Τζέκο δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προσπάθεια.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 63’, όταν μετά από κόντρα, ο Ελ Σαραουί σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ και ο Νταμίρ Σκόμινα θα έπρεπε να καταλογίσει πέναλτι υπέρ της Ρόμα.

Οι «τζιαλορόσι» άσκησαν πίεση μέχρι το πρώτο τέταρτο του β’ μέρους και στη συνέχεια άφησαν το γκάζι, ενώ στο 69′ η Λίβερπουλ άγγιξε το 2-3 με τον Φιρμίνο, όμως ο Άλισον τον σταμάτησε με τα πόδια.

Ο Τζέκο απείλησε ξανά στο 80′ με πλασέ και στο 86′ ο Ναϊνγκολάν μετρίασε τις αρνητικές εντυπώσεις για το λάθος του 9ου λεπτού χάρη στο υπέροχο γκολ του με σουτ εκτός περιοχής που βρήκε πρώτα στο δεξί δοκάρι.

Η διαιτησία έκανε πολλά λάθη, αφού έπρεπε να δώσει σίγουρα ένα πέναλτι στη Ρόμα (και πιθανότατα ακόμη ένα), ωστόσο δεν θα έπρεπε να καταλογιστεί εκείνο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων για χέρι του Ράγκναρ Κλάβαν.

Ο Ναϊνγκολάν ευστόχησε, διαμόρφωσε το τελικό 4-2 και η σειρά ολοκληρώθηκε με 13 γκολ σε δύο ματς!

ΡΟΜΑ: Άλισον, Φλορέντζι, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροβ, Ντε Ρόσι (69’ Γκοναλόν), Ναϊνγκολάν, Πελεγκρίνι (53’ Ουντέρ), Σικ, Ελ Σαραουί (75’ Αντονούτσι), Τζέκο

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ (90+3′ Κλάιν), Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Σαλάχ, Μανέ (83′ Κλάβαν), Φιρμίνο (87′ Σολάνκε).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τελικώς… Λίβερπουλ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.