CHAMPIONS LEAGUE

«Τεσσάρα» η Μπαρτσελόνα, σε νεκρό χρόνο η Ίντερ (vids)

Χατ-τρικ ο Λιονέλ Μέσι στο 4-0 επί της Αϊντχόφεν, οι «νερατζούρι» 2-1 την Τότεναμ

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε 4-0 της Αϊντχόφεν στο “Καμπ Νόου”.

Ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 31ο λεπτό, κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του στο 77′ με εν κινήσει πλασέ, έπειτα από μπαλιά του Ιβάν Ράκιτιτς και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 87′.

Πολύ καλή παρουσία για ένα ημίχρονο από την Αϊντχόφεν, η οποία όμως εκτός από τα τέσσερα γκολ (ο Ουσμάν Ντεμπελέ το άλλο στο 74′), απειλήθηκε από το σουτ του Λουίς Σουάρες στο 68′ (με σουτ) και δεν εκμεταλλεύθηκε την κόκκινη του Τάσου Σιδηρόπουλου στον Σαμουέλ Ουμτιτί (79ο λεπτό).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι, Πικέ, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Ράκιτιτς (85′ Βιδάλ), Μπουσκέτς, Κουτίνιο (81′ Λενγκλέ), Ντεμπελέ (83′ Άρτούρ), Σουάρες, Μέσι.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Tασέντε, Φίρχεφερ (67′ Ίσιματ-Μίριν), Σβάαμπ, Ντάμφρις, Χέντριξ, Ροσάριο (82′ Γκουτιέρες), Μπέρχβαϊν (78′ Μάλεν), Περέιρο, Λοσάνο, Ντε Γιονχ.

Βγαλμένο από σενάριο του Άλφρεντ Χίτσκοκ ήταν το φινάλε της αναμέτρησης Ίντερ-Τότεναμ στο “Τζουζέπε Μεάτσα”.

Στην επιστροφή τους σε ομίλους μετά το 2011, οι “νερατζούρι” επικράτησαν 2-1 χάρη στα γκολ των Μάουρο Ικάρντι (85′) και Ματίας Βεσίνο (90+2′).

Η Τότεναμ είχε προηγηθεί προσωρινά με διπλή προσπάθεια του Κρίστιαν Έρικσεν στο 53ο λεπτό, αλλά υπέστη τεράστια πίεση και λύγισε.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μιράντα, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Πολιτάνο (72′ Μπαλντέ), Πέρισιτς (64′ Καντρέβα), Ναϊνγκολάν (89′ Μπόρχα Βαλέρο), Ικάρντι.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φορμ, Οριέ, Ντάβινσον Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντεμπελέ, Ντάιερ, Έρικσεν, Λαμέλα (72′ Γουίνκς), Κέιν (90′ Ρόουζ), Σον (64′ Λούκας Μόουρα).