CHAMPIONS LEAGUE

Τσέλσι – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0: Άνετα και δίκαια (vid)

Τσέλσι – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0: Η ομάδα του Λονδίνου διπλασίασε τις νίκες της και προκρίθηκε δίκαια στους «8» του UEFA Champions League.

Στα προημιτελικά του UEFA Champions League για πρώτη φορά από το 2014 βρίσκεται η Τσέλσι μετά τη δεύτερη νίκη επί της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στο άλλο ματς της βραδιάς η Μπάγερν επικράτησε 2-0 της Λάτσιο και, πλέον, οι οκτώ ομάδες έγιναν γνωστές.

Αναφορικά με τη ρεβάνς του Λονδίνου, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο 26′, όταν ο Αθπιλικουέτα έριξε στο έδαφος τον Καράσκο, όμως ο διαιτητής Ορσάτο και ο Ιράτι που ήταν στο VAR είχαν αντίθετη άποψη.

Οκτώ λεπτά αργότερα η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με πλασέ του Ζιγές, έπειτα από γύρισμα του Βέρνερ.

Η λονδρέζικη ομάδα ήταν ανώτερη στο β’ ημίχρονο και είχε αρκετές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ.

Η Ατλέτικο δεν απειλούσε με τίποτα, αφού η Τσέλσι ήταν καλά στημένη στο χορτάρι.

Στο 80′ ο Σάβιτς έριξε αγκωνιά στον Ρίντιγκερ και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, επομένως η πλάστιγγα έγειρε οριστικά πλέον υπέρ των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία καλή στιγμή με τον Φέλιξ, αλλά μέχρι εκεί – τουναντίον ο Έμερσον έγραψε το τελικό αποτέλεσμα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Να σημειωθεί ότι η Τσέλσι πανηγύρισε 13η πρόκριση σε ισάριθμες νοκ-άουτ σειρές αγώνων που πήρε εκτός έδρας νίκη στο πρώτο παιχνίδι.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Κόβατσιτς, Αλόνσο (93′ Τσίλγουελ), Ζιγές (77′ Πούλισιτς), Χάβερτς, Βέρνερ (83′ Χάντσον-Οντόι).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Τρίπιερ (69′ Λεμάρ), Σάβιτς, Χιμένες, Λόντι (46′ Ερμόσο), Κόκε, Σαούλ, Γιορέντε, Καράσκο (53′ Ντεμπελέ), Σουάρες (59′ Κορέα), Φέλιξ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσέλσι – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0: Άνετα και δίκαια (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.